Trgovci u cikličkim segmentima na udaru inflacije, pada potražnje i snažne konkurencije. Kako u takvim uvjetima poboljšati ili barem zadržati kreditni rejting?
1. ožujka 2023.Koje su ključne metrike za ocjenu kreditne sposobnosti vašeg poduzeća?
3. ožujka 2023.Većina poduzeća dođe u fazu kada za daljnji rast treba kreditna zaduženja. To može biti rezultat prerastanja start-up faze ili zato što investitorima više nije oportuno ulagati kroz equity.
I dok je fokus i dalje na rastu prihoda, u pozadini se kreiraju rizici koji se mogu vratiti kao bumerang pa je potrebno na vrijeme obratiti pažnju na njih.
1) Struktura troškova
Jedna od ključnih grešaka koju brzorastuće firme rade je nedovoljna pažnja usmjerena na troškove poslovanja. Većina se nada da će rast prihoda nadmašiti rast troškova, no često ne ispadne tako. Ovdje posebno mislim na rastuću bazu fiksnih (tj. nekontrolabilnih ili strukturnih) troškova što smanjuje operativnu fleksibilnost. A kad manje fleksibilnu troškovnu strukturu uparimo s volatilnim novčanim tokom i planiranim zaduženjima, bankari sigurno neće biti oduševljeni. Drugim riječima, kredit postaje skuplji, ako se uopće i odobri.
2) Upravljanje radnim kapitalom
Kod brzorastućih poduzeća su tipični sljedeći pokazatelji:
- rast vezivanja zaliha jer raste prodajni volumen, ali često i kompleksnost procesa
- rast potraživanja od kupaca zbog rasta volumena, ali često i zbog labavijih uvjeta plaćanja kako bi se potaklo kupce na kupnju
- ograničena mogućnost prevaljivanja financiranja radnog kapitala na dobavljače jer je kreditni rejting još uvijek nedovoljno dobar
Prve dvije točke imobiliziraju kapital što uz limitiranu mogućnost prevaljivanja na dobavljače može dovesti do propasti zbog tzv. overtradinga ako se ne pazi dovoljno na likvidnost.
I što onda firme rade? Uzimaju kratkoročne bankarske kredite da bi financirali daljnji rast, nesvjesne rizika u koje se upuštaju.
3) Kreditni rejting kod banke
Svakom poduzeću koje ima ikakav odnos s bankom, banka dodjeljuje kreditni rejting. Isti utječe na to hoće li se kredit odobriti, na koji rok i uz koju kamatu. Kako se brzorastuća poduzeća često ne mogu pohvaliti dobrim rejtingom, važno je imati razvijenu strategiju kako ga poboljšati.
Upravo na tragu ovog gore me krajem prošle godine jedan mlad, ambiciozan i već sada uspješan vlasnik i CEO inženjerske kompanije zatražio neovisnu analizu poslovanja kako bi predvidio moguće rizike u kontekstu planiranog kreditnog zaduženja. Iako njegova firma trenutno uopće nema kredita i posluje dobro, ne znači da rizika nema. Radi se o mladoj i brzorastućoj firmi s povećanim rizikom egzekucije uslijed volatilnosti krajnjih tržišta i strelovitog rasta fiksnih troškova.
U dokumentu u prilogu možete vidjeti s kojim izazovima se klijent suočavao, što smo napravili i koji su konkretni benefiti. Ovo je inače prva faza Rating Advisory projekta.
Imajte na umu da se banke grčevito bore za tržišne udjele pa je kredit posljednjih desetak godina bilo lakše dobiti. Ako banka pogriješi u procjeni, ona će lakše podnijeti gubitak na vašem kreditu, nego što ćete vi bankrot vaše firme.