CreditScore: INFOBIP CreditScore report available
17. rujna 2022.Credit Insights 08/22: Sektorska struktura blokiranih poduzeća u 2022. – nagovještaj krize?
20. rujna 2022.Četiri ključne mane EBITDA-e
EBITDA može u određenim situacijama biti korisna metrika, ali kad se radi o procjeni raspoloživog novčanog toka i otplatnog potencijala, ista je vrlo limitirana. Četiri su ključna nedostatka EBITDA-e, i to:
- EBITDA ignorira promjene u radnom kapitalu, precjenjuje novčani tok u fazi rasta radnog kapitala, i ne govori ništa o kvaliteti zarade
- EBITDA ne uzima u obzir trošak kamata i poreza
- EBITDA ne uzima u obzir potrebu za reinvestiranje u poslovanje, posebice kod poduzeća s imovinom kratkog vijeka trajanja
- EBITDA nije prikladan pokazatelj za analizu u mnogim industrijama jer ignorira njihove specifičnosti
Sve gore navedene mane ćemo pokazati na primjeru financijskih rezultata poduzeća GIP Pionir za 2020. i 2021. godinu.
Ogromna razlika EBITDA u odnosu na FCF u slučaju GIP Pionira
GIP Pionir je u 2020. i 2021. zabilježio pozitivnu EBITDA-u, uz maržu od 5,4% u 2020. i 6,5% u 2021. S druge strane, Free Cash Flow (FCF) je bio negativan, u promatrane dvije godine kumulativno na HRK -40m. Gdje je razlika?
U konkretnom primjeru najveća razlika je nastala u promjenama u radnom kapitalu. Koji je uzrok tome? Pa kretanja na svim relevantnim stavkama – promjenama u zalihama, potraživanjima od kupaca, obvezama prema dobavljačima i ostaloj kratkotrajnoj imovini i kratkoročnim obvezama. Prevedeno – GIP Pionir je ulagao u radni kapital u posljednje dvije godine. Međutim, prihodi poduzeća su u posljednje dvije godine zabilježili pad, 1,0% u 2020. i 5,6% u 2021. pa bi bilo logično očekivati otpuštanje radnog kapitala. Ovdje već naslućujete da je došlo do produljenja operativnog ciklusa, i to s 235 dana u 2019. na 283 dana u 2021. Ovo vam EBITDA neće reći.
EBITDA ne uzima u obzir ni plaćene kamate i poreze a koji su realni izdaci, i koji u dvije godine iznose HRK 8,2m. Tu su još i nenovčane prilagodbe novčanog toka, koje su značajne u kontekstu ostvarene EBITDA-e. Isto tako, EBITDA ignorira kapitalna ulaganja, koja s obzirom na asset-light poslovni model GIP Pionira možda nisu od presudne važnosti, ali u kontekstu nisko akumulativne djelatnosti kao što je građevina i nisu zanemariva stavka. Kad na to nadodamo i dividende kao nešto od čega vlasnici firmi često žive i čemu često daju prioritet u odnosu na podmirivanje dugova, rezultat je još lošiji.
Ima li GIP Pionir otplatni potencijal?
Temeljem financijskih izvještaja GIP Pionira možemo zaključiti sljedeće:
- FCF negativan dvije godine zaredom, dok je EBITDA pozitivna dvije godine zaredom
- Poduzeće ima značajne zalihe i općenito ulaganja u radni kapital što vodi do dugačkog operativnog ciklusa
- Poduzeće je bez bankovnih kredita, ali sa značajnim iznosima rezervacija po garancijama za dobro izvršenje posla i vjerojatno izvanbilančnim obvezama s osnove garancija
Na kraju se postavlja ključno pitanje – ima li GIP Pionir temeljem ovih parametara otplatni potencijal?
Odgovor na ovo i ostala relevantna pitanja oko boniteta poduzeća odgovaramo u našim CreditScore reportima. Zatražite CreditScore report putem emaila mario@creditanalyst.eu za poduzeće od vašeg interesa još danas!