NOVA USLUGA – CreditScore
14. rujna 2022.CreditScore: INFOBIP CreditScore report available
17. rujna 2022.Brojni su indikatori nadolazeće krize, jesu li građevinari spremni?
Jesu li trenutno vodeći hrvatski građevinari spremni na novu krizu? Što su naučili iz prošle krize i koliko se njihova kvaliteta promijenila? To su ključna pitanja koja si svi koji na bilo koji način surađuju s njima trebaju postaviti. Bilo da vam je građevinar izvođač radova (Hoće li biti na vrijeme i kvalitetno? Hoće li vratiti avans ako bude potrebno?), bilo da vam je to kupac (Hoće li platiti na vrijeme i u potpunosti?) ili da vam je to konkurent (Hoće li opstati i postoji li tu kakva prilika za moju kompaniju?).
Građevinare danas pritišću brojni problemi – fluktuirajuća potražnja uslijed općenite globalnih makroekonomskih i političkih događaja, problemi s nedostatkom radne snage i kontinuirani pritisak na povećanje plaća, inflacija koja komplicira i poskupljuje operativno poslovanje, posebice u projektima javnog sektora zbog fiksnih cijena.
U svrhu ove analize razmatrali smo sedam velikih hrvatskih građevinara – Kamgrad, GP Krk, GIP Pionir, Radnik, Osijek-Koteks, Ing-grad i Tehnika. Napominjemo da njih sedam ne čini cijeli sektor te da je situacija vjerojatno značajno lošija što su firme manje.
Prihodi značajno osciliraju, a građevinarstvo je ciklički segment…
Četiri od sedam vodećih građevinara je u 2021. zabilježilo pad prihoda, od čega dva u rasponu do 10% (GP Krk i GIP Pionir), a dva 10-16% (Tehnika i Radnik). Tri građevinara su zabilježila rast, od čega jedan 11% (Ing-grad), a dva čak iznad 40% (Kamgrad i Osijek-Koteks).
Građevinarstvo je generalno ciklički segment te kad nastupi kriza prihodi obično počnu padati sa zakašnjenjem, jer se završavaju postojeći projekti, a broj novih je sve manji. Kako je hrvatsko tržište općenito malo, to su fluktuacije izraženije. Prednost vodećih građevinara je što imaju uglavnom asset-light poslovni model uz Asset intensity ratio od prosječno 20% (Asset intensity ratio je omjer materijalne i nematerijalne imovine u odnosu na ukupnu imovinu). Zašto je tome tako? Zato što veliki dio poslova koje vodeći igrači ugovore na svojim leđima odrade kooperanti. Dakle, nije riječ o kapitalno-intenzivnom biznisu te CAPEX / Sales pokazatelj prosječno iznosi cca 3% kod promatranih sedam igrača.
…no asset-light poslovni model povoljno utječe na strukturu troškova. Profitabilnost i novčani tok su kod vodećih igrača generalno dobri, no tri društva imaju problema u upravljanju radnim kapitalom (dva ne plaćaju na vrijeme!).
Većina vodećih građevinara značajan dio operativnih poslova prebacuje na kooperante, a navedeno potvrđuje, osim značajnih troškova kooperanata u financijskim izvješćima, i prosječan udio troškova rada u prihodu od svega 10,5%. Stoga, daljnji pritisak na povećanje plaća ne bi nominalno značajno utjecao na povećanje vlastitih troškova plaća ovih sedam građevinara, ali bi značajno posredno utjecao preko kooperanata.
Kako nijedno od sedam društava nije vertikalno integrirano, time je fleksibilnost viša i lakše je prilagoditi troškovnu strukturu u slučaju krize. Čak tri društva ostvaruju iznadprosječnu industrijsku EBITDA maržu (12-13%), tri su u rangu prosjeka (6-10,4%), a jedno ima ozbiljnih problema i bilježi negativnu maržu. Iako svi bilježe neto dobit, kod jednog je isto rezultat isključivo računovodstvene prirode.
Novčani tok je na tragu profitabilnosti i generalno se kod vodećih igrača može ocijeniti dobrim. No treba uzeti u obzir da je ipak riječ o nisko akumulativnoj djelatnosti, jer prosječni Free Cash Flow (FCF) kod sedam glavnih igrača iznosi svega 2,3% (kako li je tek kod manjih!). Radni kapital u 2021. nije imao veliki efekt na generiranje novčanog toka, iako u ispodgodišnjim intervalima utjecaj može biti veći zbog sezonalnosti, no radni kapital ipak ostaje boljka za tri društva – jedno ima problema s upravljanjem zalihama, a dva s plaćanjem dobavljača na vrijeme.
Niska razina duga i povoljne kapitalne strukture su rezultat razduživanja u dobrim godinama
Pozitivan signal je što su trenutno vodeći građevinari učili iz prošle krize pa su dobra vremena koristili za razduživanje. Ukupan bruto financijski dug ovih sedam firmi je na kraju 2021. iznosio svega HRK 568m, a neto dug samo HRK 73m. Ali, tu nije uključen potencijalni dug koji leži izvanbilančno, karakteristično za građevinska poduzeća koja moraju dati garancije na poslove koje izvršavaju. U suštini, sve je dobro dok se posao obavlja dobro, protestiranje po samo jednoj garanciji može firmu značajno unazaditi.
Kapitalne strukture su generalno povoljne, s Equity ratiom prosječno na 42% (iako kalkulacija isključuje jedno poduzeće ima negativan kapital i time je vjerojatno insolventno) i Debt-to-Capital od cca 15%.
Solidan otplatni potencijal potpomognut dobrom likvidnošću i umjerenim isplatama dobiti
Otplatni potencijal je generalno solidan, ponajviše zbog niske razine duga i pozitivnog FCF-a kod većine društava. Isto je dodatno potpomognuto povoljnim pokazateljima likvidnosti, iako jedno društvo ima slabu likvidnost, a još jedno je u većim poteškoćama s generalno lošim izgledima za naredno razdoblje. Isplate dobiti su zadržane na umjerenim razinama i samo tri od sedam poduzeća su isplatili dobit, što je još jedan indikator učenja u odnosu na prošlu krizu.
Vodeći građevinari su danas značajno spremniji na krizu, no rizici postoje i defaulti se u slučaju krize ne mogu isključiti, posebice kod dva poduzeća iz uzorka.
Svi pokazatelji ukazuju da je većina vodećih građevinara značajno spremnija na krizu nego što je to bila u globalnoj financijskoj krizi iz 2008. i narednim godinama. Razina i ročnost duga je niža, generiranje novčanog toka kvalitetnije, marže su zdravije…ali, rizici postoje i to u dijelu kompleksnosti današnje geopolitičke situacije, nedostatka radne snage i značajne nesigurnosti u poslovanju što uzrokuje veću volatilnost, a time i sposobnost planiranja i upravljanja.
Koja poduzeća imaju veću šansu propasti u sljedećoj krizi?
Za procjenu vjerojatnosti defaulta vam treba konkretna analiza poslovanja poduzeća, gdje izvrsno dolazi naš nedavno uvedeni proizvod CreditScore. CreditScore je izvještaj o kreditnoj sposobnosti vašeg poslovnog partnera, bilo da se radi o kupcu, dobavljaču, konkurentu ili ulaganju. Ili možda jednostavno želite znati kako poslovni partneri vide vaše poduzeće.
Glavne prednosti CreditScorea u odnosu na druge providere na tržištu su:
– Iza dodijeljenog rejtinga stoji kritičko promišljanje i konkretna analiza, a ne isključivo statistički model
– Za sva pitanja vam na raspolaganju stoji analitičar s bogatim međunarodnim iskustvom u risk managementu
– CreditScore metodologija se bazira na najboljim praksama vodećih svjetskih banaka i agencija za kreditni rejting (S&P, Moody’s, Fitch)
– Cjenovno prihvatljivo rješenje u kontekstu rizika s kojima se suočavate na hrvatskom tržištu.
Za sve informacije javite se na mario@creditanalyst.eu ili +385 98 920 17 13.