KAD TE CASH FLOW NAVEDE NA DRASTIČNU PROMJENU MIŠLJENJA…
23. svibnja 2024.PROMJENE U RADNOM KAPITALU – KOLIKO JE REALNO, A KOLIKO IZVANREDNO?
29. svibnja 2024.Naslov zvuči kontradiktorno, ali je moguće, evo kako.
Ako firma primjenjuje HSFI-eve, najmovi nisu u bilanci. Kako dolaze računi za najam, isti se knjiže direktno u operativne troškove.
S druge strane, firme koje primjenjuju MSFI-eve imaju najmove u pasivi (MSFI 16) i imovinu s pravom korištenja u aktivi. One trošak najma imaju u amortizaciji i kamatama, što znači ispod EBITDA-e. Na ovaj način im je EBITDA bolja, ali i zaduženost viša.
Ako imamo dvije kompanije koje se bave potpuno istom djelatnošću, rezultati bi trebali biti usporedivi. No u ovom slučaju ne bi bili. I dok bi prva imala Dug / EBITDA od 0x (pod pretpostavkom da nema drugih kredita), druga bi sigurno imala pokazatelj na nekoj razini (1x, 2,5x, 4x…). Ovo znači da bi druga kompanija bila zaduženija od prve, iako imaju IDENTIČNU situaciju.
Da bi ih mogli uspoređivati, trebamo ih svesti na zajednički nazivnik, što znači da rezultate kompanije prema HSFI-evima prilagođavamo da budu usporedivi s rezultatima kompanije koja primjenjuje MSFI-eve.
Kako to napravimo?
Dva su načina.* (Ovo su pristupi koje koriste vodeće rejting agencije i globalne banke.)
1) Kad imamo informacije o sadašnjoj vrijednosti budućih obveza po najmovima, onda za taj iznos povećamo dug, a iz EBITDA-e isključivo trošak najma (praktički dobijemo EBITDAR).
2) Ako nemamo info o sadašnjoj vrijednosti budućih obveza po najmovima, onda trošak najma pomnožimo sa sektorskom multiplom i za taj iznos povećamo dug, a trošak najma isključimo iz EBITDA-e.
Voilà, rezultati su usporedivi!
Kolege bankari, ovo je karakteristično za brojne retailere, tako pripazite da ne biste podcijenili zaduženost kompanija.
Ako ste CEO ili CFO u nekom od retailera, vodite o ovom računa kako biste znali na koji način banke pristupaju ocjeni zaduženosti.
Zašto je ovo važno?
Rejting modeli banaka su često pod velikim utjecajem pokazatelja zaduženosti pa to utječe na kreditni rejting, kamatnu stopu, ugovorne uvjete…
* Postoji i alternativni pristup, tj. da kompaniji koja koristi MSFI-eve iz amortizacije i kamata trošak najma prebacite u klasični OPEX i tako umanjite EBITDA-u, a iz duga izbacite najmove. Ono što treba voditi računa kod ovog pristupa je da onda ne možete koristiti raspone pokazatelja Dug / EBITDA koje koriste rejting agencije i vodeće globalne banke, već npr. Dug / EBITDA od 3x po ovom pristupu znači puno višu zaduženost nego prema standardnom pristupu.