JE LI VAŠ BIZNIS PROFITIRAO ILI FASOVAO ZBOG VISOKE INFLACIJE?
7. svibnja 2024.VELIČINA JE VAŽNA! – ZAŠTO BANKARI VOLE VELIKA PODUZEĆA I ŠTO MALI I SREDNJI MOGU NAPRAVITI
9. svibnja 2024.Prema podacima S&P-a koji se temelje na podacima nacionalnih centralnih banaka i EBA-e, hrvatski građevinski sektor ima daleko najviši udio non-performing loans (NPL) u CEE i EEA regijama!
Hrvatska je na 10%, dok su gotovo sve ostale zemlje ispod 6%.
Zašto smo tako loši?
Sjeća li se netko nekoć poznatih imena u građevinskom sektoru – Alpine Bau, Geofizika, Hidroelektra niskogradnja, Konstruktor-inženjering, IGH, Mucić & Co, Skladgradnja, Stipić nekretnine, Viadukt, Zagorje-tehnobeton, Tehnika, Coning…? Većina je ovih poduzeća propala i više ne postoji, dok su neki opstali ali više nisu ni sjena onog što su nekoć bili. I dok su neki bili žrtva ekonomske krize, dobar dio ih je propao zbog lošeg upravljanja financijama.
Ključni problemi na kojima građevinske kompanije kiksaju su:
1) NISKA PROFITABILNOST
Svako treće građevinsko poduzeće ima ispodprosječnu profitabilnost za građevinsku branšu. Niska profitabilnost može značiti više stvari:
- loše upravljanje (fiksnim) troškovima
- slab tržišni položaj i definiranje prodajnih cijena
- neadekvatna struktura kupaca i projekata
Puno je mogućih razloga, i dobar dio ih je povezan s upravljanjem financijama.
2) UPRAVLJANJE CASH FLOWOM
Od 150 najvećih građevinskih kompanija u HR, svako peto ima negativan operativni cash flow. Samo je kod polovice njih razlog veliki rast i posljedično ulaganje u radni kapital. Kad se loše upravljanje cash flowom upari s niskom profitabilnošću, obično završi loše za svih – vlasnike, kreditore, dobavljače i radnike.
3) NISKA LIKVIDNOST
Svako treće građevinsko poduzeće je nisko likvidno, što znači da nema rezervu u slučaju poremećaja u poslovanju. Prošle godine sam na podacima za 2022. za klijenta napravio analizu u kojoj smo utvrdili da je svaki peti građevinar u visokom riziku od bankrota u slučaju pada EBITDA-e od samo 15%. U krizama EBITDA nerijetko pada i 50%.
Što napraviti kao kreditor ili dobavljač?
Kreditori i dobavljači koji žele sigurnost vlastitog poslovanja bi sada trebali konkretnije i detaljnije pratiti financijske rezultate građevinara i znati njihovu kategorizaciju npr. high risk, medium risk, low risk. Ako su vam građevinari većina u strukturi kupaca, onda je detaljna analiza portfelja neophodna. Već na uzorku kompanija za 2023. vidim da je mnogima bila slabija od 2022., znači da su signali pogoršanja već tu. Čudo je koliko se informacija o upravljanju financijama može dobiti iz fin. izvještaja poduzeća.
Što napraviti kao manager u građevinskom poduzeću?
Korisno bi bilo povećati fokus na cash flow i paziti s kojim kupcima se radi te ugovarati isplate u fazama ako to već nije praksa. Ako imate kredite, dobro bi bilo analizirati manevarski prostor u ugovorima i utvrditi koliki je prostor za dodatno zaduženje. Čuvati likvidnost i zadržati je na višoj razini s obzirom na rastuću neizvjesnost, jer u građevini situacija se lako okrene u drugom smjeru. Za to najbolje pomaže konkretno i redovno financijsko planiranje i analiza rezultata. Oni u boljem položaju mogu razmišljati i o akvizicijama.
________
Kurtovic Financial
- Financijske analize poduzeća (vašeg poduzeća, kupaca, dobavljača…)
- Investicijske studije i strukturiranje kredita
- Financijsko planiranje i analiza za mala i srednja poduzeća