3 PODRUČJA PRIMJENE ANALIZE FINANCIJSKIH IZVJEŠTAJA U SVAKOM PODUZEĆU – što svaki CEO, CFO i controller mora znati
7. siječnja 2024.KREDITNI ANALITIČAR ZA ANALIZU DOBAVLJAČA – WTF?! – Što treba paziti kod kritičnih dobavljača –
10. siječnja 2024.Dobavljač vam nudi popust od 5% kako biste naručili zalihu za naredna tri mjeseca umjesto za standardnih mjesec dana. Ili vam dobavljač nudi popust od 5% za avansno plaćanje računa, dok je standardni rok plaćanja 60 dana.
Isplate li se ovakve ponude?
Ponude na prvu zvuče primamljivo – u nekim poduzećima ušteda može biti milijunska.
No matematički izračunata isplativost nije jedino što treba uzeti u obzir prilikom donošenja odluke.
Evo što sve treba razmotriti:
1) CIJENA NOVCA
5% za tri mjeseca je u uvjetima trenutnih kamatnih stopa isplativo. Npr., ako planirate nabavku zalihe ili plaćanje avansa financirati kreditom na 3 mjeseca uz godišnju kamatu od 4%, onda se svakako isplati, jer vas novac košta manje od ostvarene uštede.
2) RIZIK POVEZAN SA ZASTARIJEVANJEM I/ILI KVARENJEM ZALIHA
Da iskarikiram – ako imate restoran, sigurno nećete naručiti zalihu kruha za 7 dana unaprijed. S druge strane, ako imate pekaru onda vam zaliha brašna za neki duži period od standardnog vjerojatno neće propasti.
A ako pričamo npr. o nekim tehničkim komponentama koje se ugrađuju u druge proizvode, morate biti apsolutno sigurni: 1) da imate dovoljno projekata u kojima ćete zalihe iskoristiti, i 2) da zalihe u međuvremenu neće izgubiti na vrijednosti zbog tehnoloških promjena ili tko zna čega.
Držanje zaliha nosi i operativne rizike.
3) ZADUŽENOST VAŠEG PODUZEĆA
Ako planirate nabavku ili avansno plaćanje financirati kreditom, neophodno je razmotriti koliko je vaše poduzeće već zaduženo. Gurati granice i povećavati financijski rizik nije baš najpametnija ideja. Stvari ponekad krenu nizbrdo vrlo brzo i ako je prostor za zaduživanje već iscrpljen, možete se lako naći u problemima.
4) LIKVIDNOST VAŠEG PODUZEĆA
Možda vaše poduzeće i nije visoko zaduženo, ali mnogim malim i srednjim poduzećima je pristup neosiguranim bankarskim kreditima vrlo limitiran, često i potpuno nemoguć. I onda se dogodi da poduzetnici često u svrhu ostvarenja uštede koja će se realizirati narednih X mjeseci, iscrpe svu svoju likvidnost i dođu u probleme pa se ne mogu isplatiti plaće, platiti drugi važni računi, platiti kreditne obveze, itd.
________
Ako bilo koji od ovih uvjeta gore nije zadovoljen, možda je ovakve ponude bolje propustiti.
A jesu li uvjeti ispunjeni ćete najbolje znati ako u detalje poznajete financije svog poduzeća, pri čemu je za točke 3 i 4 planiranje cash flowa neophodno.
________
CreditAnalyst(.eu) – Improving your company’s cash flow.
Credit Risk Management • Investicijske studije i odnosi s bankama • Financijsko planiranje