KAKO NAPRAVITI FINANCIJSKE PROJEKCIJE KOD PODUZEĆA BAZIRANIH NA BURZOVNIM ROBAMA?
30. travnja 2024.GRAĐEVINSKI SEKTOR JE NA KLIMAVIM NOGAMA
7. svibnja 2024.Analitičarka iz jedne banke s kojom radim individualne edukacije mi je postavila super pitanje:
„Kako znam da je firma uspjela prevaliti porast troškova zbog inflacije na svoje kupce?“
Na prvu, pitanje zvuči jednostavno, ali nije baš tako.
Velikom broju firmi su u 2023. prihodi značajno porasli, no ne nužno zbog većeg prodajnog volumena, već zbog porasta cijena. Međutim, rasli su i troškovi (COGS i plaće). I kako sad znati tko je uspio prevaliti povećanje troškova na kupce, a tko ne?
Konkretan primjer:
Uzmimo da je poduzeće X u 2022. imalo prihode 100 i troškove od 80. Dobit je dakle 20 (marža 20%). U 2023. su prihodi zbog inflacije porasli na 120 a troškovi na 100. Dobit je u APSOLUTNOM iznosu ostala ista (20). Međutim, profitna marža je pala na 16,7%.
Je li poduzeće X profitiralo, ostalo na istom ili izgubilo zbog inflacije?
S obzirom da je dobit ostala ista u APSOLUTNOM iznosu, možemo reći da je porast troškova u potpunosti prevaljen na kupce (ali bez dodatne zarade).
No što s padom marže?
Ništa, to je čista matematika jer su i brojnik i nazivnik porasli za isti iznos. To samo znači da od ukupne cijene poduzeću X ostaje manji udio, no apsolutno (u €) ostaje isto.
Naravno da pad marže sam po sebi nije dobar znak, no mnogi se zeznu i počnu pridavati veću važnost RELATIVNOJ marži umjesto APSOLUTNOJ. Ostvarena dobit (zapravo cash flow) vraćaju kredite, a ne postotci!
Jedna skupina poduzeća je uslijed inflacije uspjela prevaliti troškove na kupce, ali i dodatno zaraditi. To se najbolje vidi kroz porast RELATIVNE marže. Dakle, ako je RELATIVNI porast prihoda bio viši od RELATIVNOG porasta troškova, RELATIVNA marža je bila viša i to znači da je poduzeće profitiralo od inflacije.
S druge strane, jedan dio poduzeća nije uspio prevaliti troškove na kupce i to se vidi kroz smanjenje APSOLUTNE dobiti unatoč rastu prihoda.
Na što bankari sada moraju paziti?
Inflacija je napravila distorziju u maržama mnogih poduzeća i sad je izazov procijeniti čije kretanje marže je rezultat matematike, a čija marža realno oslikava profitabilnost.
Inflacija generalno favorizira dužnike, jer omogućava rast APSOLUTNE dobiti (cash flowa) uz zadržavanje iste razine duga. To znači da su pokazatelji zaduženosti (Dug/EBITDA i sl.) bolji iako supstanca poslovanja možda i nije.
Sad je bankarima najvažnije ispravno procijeniti čije cijene i marže će se održati na novim razinama, a čije će se (ubrzo) vratiti na staro. Ispravnost ove ocjene može značiti koliko ćete NPLova imati kad ciklus krene nizbrdo.
A što mogu poduzetnici?
Paziti da se ne preračunaju u podizanju cijena, bilo da ih dignu previše ili premalo.
________
Kurtovic Financial
- Financijske analize poduzeća (vašeg poduzeća, kupaca, dobavljača…)
- Investicijske studije i strukturiranje kredita
- Financijsko planiranje i analiza za mala i srednja poduzeća