5 RAZLOGA ZAŠTO SVAKI KUPAC TREBA IMATI KREDITNI LIMIT
5. listopada 2023.KOJOM METODOM JE NAJBOLJE PLANIRATI CASH FLOW?
9. listopada 2023.Poduzetnici i manageri su često toliko zaokupljeni svakodnevnim poslom i detaljima vezanima uz brojna područja koja pokrivaju da im je ponekad potreban svjež i neovisan pogled izvana kako zapravo njihovo poduzeće financijski stoji.
Evo mojih 8 najdražih primjera kojima je financijska analiza njihovog poduzeća pomogla promijeniti fokus u svom radu.
3x fokus stavljen na Cash Flow Planning
Srednje veliko poduzeće iz proizvodnog sektora se nakon napravljene analize odlučilo na uvođenje kontrolinga, gdje će poseban naglasak staviti na praćenje cash flowa prema analitičkoj formi. Radni kapital značajno oscilira kroz vrijeme pa ga je potrebno detaljno pratiti, a poduzeće ima i kredite pa je zaduženost važno držati pod kontrolom.
Veliko strano poduzeće je odlučilo poboljšati kvalitetu svog reportinga prema grupi fokusirajući se na cash flow, konkretno radni kapital i to do veće razine detalja nego što to zahtijeva grupa.
Manje uslužno poduzeće je odlučilo ulagati u daljnji rast, što organski što akvizicijama te kroz planiranje cash flowa želi vidjeti koje su mu opcije na stolu i kada ih i kako financirati. Na to se nadovezuje i razvoj strateškog financijskog plana za narednih 3-5 godina.
2x fokus stavljen na Strategic Financial Planning
Veliko proizvodno poduzeće je odlučilo uvesti model strateškog financijskog planiranja kako bi moglo brzo evaluirati strateške scenarije. Akvizicije, veliki Capex programi, organski rast, itd. su teme s kojima se svaki dan bave pa je iznimno važno imati brz i responzivan model koji ukazuje na potrebe za financiranjem, izgledan kreditni rejting i štošta drugo.
Srednje uslužno poduzeće je dalo izraditi 4 različita scenarija uz 3 podscenarija svaki (Base, Conservative i Stress case) kako bi bilo spremno reagirati u slučaju da realizacija EU projekta i novog zaduženja ne bi išla prema planu. Ovime je dobiven i uvid što bi bilo u različitim scenarijima i koliko promet mora rasti da bi poduzeće opstalo u uvjetima visokih i rastućih fiksnih troškova.
1x fokus na ostvarenje povoljnijih uvjeta financiranja
Srednje veliko građevinsko poduzeće je nakon analize utvrdilo da cijelo vrijeme ima dosta restriktivne uvjete financiranja te je odlučilo revidirati uvjete sa svojim bankama. Benchmark analizom je utvrđeno da su neki financijski i nefinancijski covenanti bili izrazito limitirajući što nije u skladu s tržištem za takvu rizičnost poduzeća. Analiza je pomogla obrazložiti niži stupanj rizičnosti od prethodno percipirane.
1x uvođenje sustava kreditnih limita
Srednje veliko poduzeće je odlučilo uvesti reda u upravljanje potraživanjima od kupaca kako bi optimiziralo radni kapital i likvidnost, smanjilo potencijalne gubitke i definiralo kupce s kojima postoji veći potencijal rasta. Za sve navedeno je bilo ključno definirati kreditne limite po svakom kupcu, a za to je bilo potrebno u izračun uključiti komponentu rizika. Za svakog kupca je izračunat kreditni rejting, uz konkretniju analizu top X najvećih kupaca za upravu.
1x inicirano strateško i operativno restrukturiranje
Manje proizvodno poduzeće je na vrijeme iniciralo strateško i operativno restrukturiranje čime je pribavljeno ekstra vrijeme za uspjeh strateškog zaokreta. Inicirane su mjere poboljšanja cash flowa poput fokusa na high margin segment poslovanja, traženje stalnih kupaca koji generiraju stabilniji cash flow, rasprodaju dijela zaliha u svrhu otključavanja dijela likvidnosti, i sve se prati kroz kontinuirani cash flow planning na mjesečnoj razini.
________
Ovo je mojih 8 najdražih kod kojih su do sada vidljivi pozitivni rezultati.
Još je 10-tak onih kod kojih se očekuju odluke što i kako dalje.
Tko bi rekao da financijska analiza poduzeća može toliko promijeniti svije(s)t?
________
CreditAnalyst(.eu) Credit Risk Management • Investicijske studije i odnosi s bankama • Financijsko planiranje