JE LI VAŽNIJE DA PODUZEĆE IMA CASH ILI CASH FLOW?
1. srpnja 2024.JE LI BOLJE KORISTITI BRUTO DUG ILI NETO DUG U FINANCIJSKIM POKAZATELJIMA?
2. srpnja 2024.Ovo je jedno od ključnih pitanja jednog od mojih klijenata, koji za sada radi dobar posao, no kako vidite iz naslova – biznis nije bez rizika s obzirom na udio zaliha u bilanci.
Radi se o specijaliziranom retaileru, čiji obrtaj zaliha iznosi prosječno 7-8 mjeseci. Kad na to nadodamo i značajnu sezonalnost biznisa, onda je jasno zaključiti da je rizik i bez kreditne zaduženosti poprilično visok.
Klijent je za sada prisutan u jednom užem tržišnom segmentu (niši), međutim i u tom slučaju se treba nekako diferencirati od konkurencije – bilo cijenom, kvalitetom, širinom asortimana ili čime god.
Postavlja se pitanje:
Koja je najbolja strategija za ovakav tip biznisa – biti cjenovni lider ili se diferencirati?
Smatram da jedno nije bolje od drugog samo po sebi, već to ovisi o puno faktora – financijskim, vremenskim i ljudskim kapacitetima poduzeća, stanju i potrebama tržišta, itd.
Pozitivnih i negativnih strana imaju oba strateška odabira.
Cjenovno vodstvo:
+ manji asortiman i veći obrtaj, veća efikasnost, bolja pregovaračka pozicija…
– gubitak kupaca koji vole veći odabir, ovisnost o volumenu prodaje, percepcija brenda…
Dobar primjer je Lidl koji drži većim dijelom stalan esencijalan asortiman uz specifičnu sezonsku ponudu.
Diferencijacija (u ovom slučaju one-stop-shop za target kupce)
+ mogućnost zadovoljenja potreba većeg broja kupaca, prepoznatljivost brenda…
– potreban veći kapital, niži obrtaj, viši fiksni troškovi (treba veći prostor itd.)…
Dobar primjer je Decathlon, u kojem možete pronaći sve što vam treba za veliki broj sportova i aktivnosti.
Da bi se o ovom pitanju moglo odlučiti, potrebno je ocijeniti financijski potencijal poduzeća, jer džabe vam strateški odabir koji financijski ne možete izgurati.
U konkretnom primjeru širenje poslovanja nije tako jednostavno, jer bi izgledno bila potrebna dodatna vanjska financijska sredstva (kredit). Najam prostora i zapošljavanje novih ljudi predstavljaju fiksan trošak, a za rast biznisa treba financirati i radni kapital.
Širenje može biti jako skupo i jedno od legitimnih pitanja je – što ako odaberemo „do nothing“ strategiju?
Izračunali smo okviran raspon cash flowa koji, ceteris paribus, biznis može generirati uz ovakvu strategiju, u odsutnosti značajnijih tržišnih promjena i poremećaja.
Jedno je sigurno – inicijalno je cash flow bez rasta bolji nego cash flow s rastom, jer rast konzumira cash (prosječno ostaje 7-8 mjeseci zaključan u zalihi u ovom primjeru).
Dugoročno?
Moguće je zaostajanje ako se pojavi jači konkurent s boljom ponudom i strategijom.
Što odabrati?
______
Zadatak financijskog analitičara / savjetnika nije da vam da gotovo rješenje, već da vam pitanjima i informacijama pomogne donijeti odluku temeljem financijskih kalkulacija i scenarija, kako bi imali jasniju sliku isplativosti i rizika svih opcija.
I koji god strateški put odabrali, potrebna vam je financijska strategija koja će tu strategiju podržati.
____
Generiraju li vaši poslovni partneri ili vaše poduzeće cash flow, saznajte u ponudi dok još traje po ovim uvjetima: https://kurtovicfinancial.com/posebna-ponuda-do-15-07-analiza-boniteta-bilo-kojeg-domaceg-poduzeca-samo-eur-129/