KAKO FINANCIJSKA ANALIZA PODUZEĆA MIJENJA SVIJE(S)T – 8 primjera iz prakse
6. listopada 2023.KREDITNI LIMITI – Nije svaki kupac isti pa zato ne može ni imati isti kreditni limit
11. listopada 2023.Koja je metoda bolja za planiranje cash flowa – direktna ili indirektna?
Odgovor na ovo pitanje prvenstveno ovisi o karakteristikama vašeg biznisa, vrsti planiranja (kratkoročno odnosno na mjesečnoj razini ili dugoročno odnosno na godišnjoj razini) i brzini zatvaranja poslovnih knjiga.
Radeći s brojnim klijentima na planiranju cash flowa, u većini slučajeva su se nametnuli ovi zaključci:
Planiranje cash flowa na MJESEČNOJ razini
U većini slučajeva se ispostavilo kako je za planiranje na mjesečnoj razini najbolja DIREKTNA metoda, iz 2 razloga:
1) Cash flow za prethodni mjesec možete imati spreman već kroz 1-2 RADNA DANA, što znači da ODMAH možete ažurirati plan za naredne mjesece.
Većina malih i srednjih poduzeća ne zatvara poslovne knjige svaki mjesec, a pogotovo ne kroz par dana kao što to zna biti slučaj u većim (posebice stranim) poduzećima. To znači da većina malih i srednjih poduzeća nema RDG i bilancu na mjesečnoj razini spremnu minimalno 20-tak dana (ako i uopće) a brzina je ključna za planiranje kratkoročne likvidnosti.
Znači, ako nemate RDG i bilancu spremnu kroz 2-3 radna dana nakon završetka mjeseca, indirektna metoda vam neće biti od velike koristi za kratkoročno planiranje cash flowa.
2) Direktna metoda je puno JEDNOSTAVNIJA, pogotovo za mala i srednja poduzeća gdje su dostupne detaljne informacije o događanjima u poduzeću pa je ažuriranje modela brzo i jednostavno.
Također, direktna metoda je pogodna za planiranje na mjesečnoj razini u projektno orijentiranim biznisima, što je posebice važno s aspekta radnog kapitala.
Dakle, najveća prednost direktne metode je BRZINA, što je ključno kod planiranja kratkoročne likvidnosti.
Planiranje cash flowa na GODIŠNJOJ razini
Kod planiranja cash flowa na godišnjoj razini se u većini slučajeva kao najbolja pokazala INDIREKTNA metoda, iz 3 razloga:
1) Kod strateškog planiranja je fokus na izradi scenarija i odgovora na „what if“ pitanja, a ne na kratkoročnoj likvidnosti.
Ideja je dobiti informacije koliko financiranja treba osigurati u pojedinom scenariju, koliko se može isplatiti vlasnicima, koliko se mogu podići plaće, koliko se može investirati bez dodatnog zaduživanja, itd.
2) Kod strateškog planiranja je manje važno u kojem mjesecu će se isplatiti dobit ili realizirati kredit, važnije je dobiti širu sliku kako bi cash flow mogao izgledati pri ostvarenju pretpostavki.
Kod strateškog planiranja nema smisla detaljno razrađivati projekte kao kod direktne metode, jer većina poduzeća nema visibility godinu do dvije unaprijed da bi mogla pouzdano planirati cash flow po projektu.
3) Za strateško planiranje je indirektna metoda JEDNOSTAVNIJA, jer se radi na temelju 3-statement financijskog modela i time daje bolji uvid u projicirane rezultate.
Osim toga, moguće je izračunati i daleko veći broj financijskih pokazatelja nego kod direktne metode, jer se kod direktne metode planira samo cash flow, dok se kod indirektne planiraju i RDG i bilanca.
Dakle, najveća prednost indirektne metode je ŠIRINA POGLEDA, što je ključno kod strateškog planiranja.
________
Za implementaciju sustava planiranja cash flowa, ocjenu postojećeg i definiranje konkretnih metrika baziranih na cash flowu, javite se na mario@creditanalyst.eu
________
CreditAnalyst(.eu) Credit Risk Management • Investicijske studije i odnosi s bankama • Financijsko planiranje