OTPLATA KREDITA OD 70 MIL. EURA U JEDNOJ GODINI?!
22. lipnja 2024.ZAŠTO BROJNE STRANE KOMPANIJE ZAOBILAZE HRVATSKU?
26. lipnja 2024.Sigurno ste primijetili kako veliki broj kompanija ističe certifikate bonitetne izvrsnosti i ocjene tipa AAA i slično. Međutim, ako tražite kredit u banci, onda vam ta ocjena nema ama baš nikakvo značenje.
Ovakve bonitetne ocjene se primarno temelje na povijesnim rezultatima i je li poduzeće uredno plaćalo svoje obveze. Međutim, to nije adekvatna procjena rizika hoće li poduzeće uredno podmirivati svoje obveze u budućnosti!
Stupanj rizičnosti nekog poduzeća ovisi o puno više faktora od onih koji se promatraju ovakvim ocjenama.
Evo što banke rade drugačije i u čemu se kreditni rejting razlikuje od bonitetne ocjene:
1) Kreditni rejting pokazuje stupanj rizičnosti relativno u odnosu na druga poduzeća.
Ako gledamo rejting skalu vodećih rejting agencija, njihov „rating universe“ je cijeli svijet. Tako će AAA ocjenu imati npr. država Njemačka, SAD i sl. i neke globalne institucije poput EIB-a. Ako gledamo Hrvatsku kao „rating universe“, rejting AAA na takvoj skali bi mogli imati neka državna poduzeća od strateškog značaja / monopolisti ili velika, snažna poduzeća s niskom zaduženošću.
2) Veličina poduzeća igra veliku ulogu.
Ne može firma s prometom od 1 mil. € imati izvrstan rejting, sve i da nema nikakvih kredita. Mala poduzeća su fragilnija, poslovanje volatilnije i kao takvo ima statistički veću vjerojatnost bankrota. Nažalost, bonitetne agencije su temeljem pogrešnih pretpostavki stvorili hiperprodukciju „odlikaša“.
3) Distribucija rejtinga će u pravilu imati bell-shaped curve.
Najveći broj poduzeća će imati nekakav srednji rejting, možda kod nas malo pomaknutu krivulju udesno zbog više rizičnosti gospodarstva nego npr. u zapadnim zemljama. Samo mali broj poduzeća će imati visoke rejtinge, jer nam je struktura gospodarstva dominantno SME karaktera, rizičniji smo od zapadnih gospodarstava i k tome nam je razina upravljanja financijama slaba.
4) Kreditni rejting promatra duže vremenski period i stavlja naglasak na budućnost, dok bonitetne agencije gledaju najčešće jednu, posljednju godinu poslovanja, dakle fokus je na prošlosti.
Poduzeće bez kredita možda trenutno ima dobar rejting, jer nema kreditnih obveza. Ali ako kreće u veliku investiciju koju će financirati zaduženjem, rejting se mijenja i bit će u pravilu lošiji, jer se rizik povećava. U praksi vidim problem što neke naše banke imaju pristup sličan bonitetnim agencijama, gdje je rejting jako naslonjen na zadnju godinu poslovanja. Podaci za rejting se trebaju velikim dijelom vršiti temeljem forecasta.
Ako vas zanima više, proguglajte Point-in-Time rating (PIT) vs Through-the-Cycle rating (TTC).
Ako planirate kreditno zaduženje ili refinanciranje, moj savjet je da dobro procijenite rizičnost vlastitog poduzeća. Rizik će biti iskazan tom jednom ocjenom, međutim da bi došli do te ocjene potrebno je proći kroz detaljan proces analize i sagledavanja poslovanja iz više kuteva. Na taj način neće biti iznenađenja u odnosima s bankama i znat ćete gdje su vam slabe točke u poslovanju.
_____
Podsjetnik na to kako možete do indikativnog kreditnog rejtinga svog poduzeća: https://kurtovicfinancial.com/posebna-ponuda-do-15-07-analiza-boniteta-bilo-kojeg-domaceg-poduzeca-samo-eur-129/