KREDITNI ANALITIČAR ZA ANALIZU DOBAVLJAČA – WTF?! – Što treba paziti kod kritičnih dobavljača –
10. siječnja 2024.KREDITI PODUZEĆIMA BEZ KOLATERALA – ide li to uopće kod nas? Na što poduzeća i banke trebaju paziti prilikom takvih kredita
16. siječnja 2024.Poslovni model robnih kuća je zastario i u silaznoj je putanji već godinama.
Tako je s jedne strane po treći put u zadnjih 5 godina vodeći lanac robnih kuća u Njemačkoj Galeria Kaufhof Karstadt nedavno pokrenuo stečajni postupak. Tko god je bio u nekom iole većem njemačkom gradu, sigurno je bio u njihovoj robnoj kući.
Međutim, s druge strane imamo (još uvijek) uspješne modele poput Harrodsa, Galeries Lafayette, El Corte Ingles…
Ono što u ovoj djelatnosti razlikuje uspješne od neuspješnih je tržišno pozicioniranje.
Kad vidimo primjere Name ili Galerie KK, tu je upravo tržišno pozicioniranje bilo problem.
Ne zna se koga zapravo ciljaju.
Na ovakvim lokacijama u pravilu najbolje funkcionira robna kuća u kojoj se prodaju luksuzna dobra. Međutim, Zagreb nije luksuzna destinacija i nema takvu klijentelu pa je i takav poslovni model praktički neodrživ. Osim toga, Zagreb ne živi od cash rich azijskih ili američkih turista da bi nadoknadio slabu domaću potražnju.
Jedna stvar su Pariz ili London, drugo je Zagreb.
A trgovine za masovno tržište? Pa u okruženju ih ima puno, Zagreb je pun shopping centara…
Zašto tratiti takvu lokaciju na još jednog mid-market trgovca odjećom?
Pitanje je i koliko bi novi vlasnik nekretnine mogao uopće u tom slučaju uprihoditi od najma, s obzirom da je zgrade potrebno temeljito obnoviti (ili možda izgraditi nove?) što zahtijeva jako velika sredstva. A svaki investitor će gledati da mu povrat bude što raniji i što veći.
S robnim kućama je to praktički suludo i pokušavati, tim više što nema tog poslovnog modela robne kuće u kojoj bi odgovarao Zagrebu.
Treba imati na umu da su robne kuće trgovci i da su tu zbog visokih fiksnih troškova marže niske. Što znači jako dugi povrat na investiciju. Potrebno je i dosta novca za financiranje radnog kapitala jer obrtaj zaliha nije brz kao kod food retailera. Nadodajmo na to fashion risk i logično je pitanje – tko bi se želio baviti tim biznisom?
Imao sam prilike raditi na projektima financiranja robnih kuća u Francuskoj i Španjolskoj. To su sasvim neka drugačija tržišta od ovog našeg domaćeg.
A i tamo su robne kuće pod ogromnim pritiskom i u konstantnom restrukturiranju.
________
CreditAnalyst(.eu) – Improving your company’s cash flow.
Credit Risk Management • Investicijske studije i odnosi s bankama • Financijsko planiranje