INSTALATERSKA FIRMA U PROBLEMIMA, A ŠTO RADE BANKA I REVIZOR?
3. srpnja 2024.TROŠKOVI RADA S LOŠIM KUPCIMA – očiti i skriveni troškovi te kako ih umanjiti
8. srpnja 2024.Financiranje kratkoročnim kreditima može za poduzeće biti pogubno ako je to dominantan izvor financiranja.
I upravo to je slučaj kod brojnih domaćih poduzeća, pogotovo manjih i srednjih.
Ako firma nema dugotrajne imovine, teško da može dobiti dugoročni kredit i onda se pribjegava korištenju kratkoročnih linija. I sve je to u redu dok poslovanje nije krajnje ovisno o tim linijama.
U konkretnom primjeru imamo veletrgovca prehrambenim proizvodima koji je u 2021. i 2022. rastao 40% godišnje. No u 2023. je bio pad od 10%. RUC je generalno mali, na 7-8%, i on je u 2023. doživio pad na 5% (par postotnih poena u veleprodaji znači puno!).
No cijelo to vrijeme rasta i kasnijeg pada prometa i RUC-a je trgovački ciklus postajao sve dulji i dulji, pa je u samo dvije godine s prosječnih 40 dana došao na 85 dana. Ne samo da je rast prometa zahtijevao više novca, nego je to sad zahtijevao i ciklus. Zalihe se gomilaju, a radi se o prehrambenom sektoru…pogađate što se događa s maržama kad se firma mora riješiti zaliha?
Čak 3 banke su podržale veletrgovca i ukupno utrpale 1,5 mil. €, i istovremeno dozvolili da 200 tis. € ode van u obliku isplate dobiti. Vjerojatno su se oslanjale na to što je Neto dug / EBITDA do 2023. bio max. 1,5x pa je to stvaralo dojam niske zaduženosti.
No padom prometa i RUC-a u 2023. je EBITDA otišla u minus…
Kod analize ovakvih financiranja fokus se sa zaduženosti pomiče na likvidnost. Da su se banke više orijentirale na aspekt likvidnosti u svojim projekcijama i napravile analize scenarija, možda se ne bi toliko izložile.
Pokušat ću sažeti neke ključne poruke iz ovog casea:
1) Pad prometa i marži je također moguć. Godinama svjedočimo rastu svega, no u SME segmentu je uvijek sve moguće. Promijenila se i situacija na tržištu i zlatna vremena sveopćeg rasta su prošla. New normal is here.
2) Dragi poduzetnici, ne cijedite zadnji euro rasta ako će vam to značajno povećati rizik. Držite rast pod kontrolom i rastite onoliko koliko si možete priuštiti. Planirajte rast, rastite u etapama i stabilizirajte poslovanje i financije prije sljedeće runde investiranja.
3) Dragi kolege bankari, manite se EBITDA-e! Pogotovo kad pričamo o kratkoročnim linijama, tu fokus mora biti na likvidnosti. To što firma ima Net debt / EBITDA od 1,5x ne znači nužno da ima puno prostora za zaduženje. Firma možda nema pristup dugoročnim kreditima i/ili joj je poslovanje jako volatilno.
4) Ako već dajete kratkoročna sredstva u svrhu intenzivnog rasta i posljedica toga je nategnuta financijska konstrukcija, onda treba provoditi intenzivni monitoring cash flowa klijenta. Isto tako, onda nema isplate dobiti ako preuzimate toliki rizik.
5) Ako firma u današnje vrijeme nema web stranicu, onda se zapitajte koga i što zapravo financirate…
Osim za trkeljanje po LinkedInu i svom webu, tu sam i za pomoć u vidu:
- izrade konkretnih simulacija strateških i financijskih scenarija
- utvrđivanja potrebne razine financiranja i pripremanja materijala za banke
- edukacija kako upravljati financijama na konkretnim primjerima