KAKO U SAMO 3 SATA UZ POMOĆ CASH FLOW MODELA DOĆI DO KLJUČNIH STRATEŠKIH ZAKLJUČAKA
27. veljače 2024.ZAŠTO KOMPANIJE IZLISTANE NA BURZI VIŠE VOLE CAPEX NEGO OPEX?
7. ožujka 2024.+ Kakav efekt ima (ne)otpis na financijska izvješća i pokazatelje
+ Konkretan savjet što napraviti
Veliki broj poduzeća još uvijek nije zatvorio fiskalnu 2023., i jedno od uobičajenih pitanja je:
Koliko neutrživih zaliha i nenaplativih potraživanja možemo otpisati, a da nam se ne naruši rezultat i financijske pokazatelje?
________
No kako uopće dođe do ovog pitanja?
U praksi vidim da se iznosi koje treba otpisati gomilaju s vremenom.
Jednu, drugu, treću… godinu se ne napravi otpis (ili vrijednosno usklađenje, da budemo precizniji) i onda se iznos nagomila do te razine da to postane problem.
________
Ako redovno otpisujete zalihe i potraživanja, onda to ima efekt na apsolutni iznos dobiti i profitne marže (npr. EBITDA).
Niža profitna marža ili npr. EBITDA, u pravilu znači lošije pokazatelje profitabilnosti i zaduženosti u odnosu na EBITDA.
S druge strane, ako ne otpisujete redovno iznose kako spada, onda su u bilanci precijenjene vrijednosti zaliha i/ili potraživanja, što vodi do lošijih pokazatelja vezivanja zaliha i prosječne naplate potraživanja.
Što je na kraju bolje:
1) fingirati profitabilnost i zaduženost u odnosu na EBITDA i pogoršavati pokazatelje radnog kapitala?
ili
2) prikazivati profitabilnost i zaduženost u odnosu na EBITDA nižima (ali realnima) isto kao i bolje (i realnije) pokazatelje radnog kapitala?
Moj savjet će uvijek biti 2).
Evo i zašto:
- Svaki ozbiljniji analitičar će računati zaduženost u odnosu na cash flow, a ne EBITDA. Otpisi nemaju efekta na cash flow u trenutku otpisa.
- Profitne marže su refleksija vaše strategije, cjenovne politike, upravljanja troškovima i tržišnog položaja zato kod većine hrvatskih firmi ne očekujem iznadprosječne marže. No ako vidim iznadprosječnu maržu i loše pokazatelje radnog kapitala, to mi govori da se dobit vjerojatno ne pretvara u cash flow i da management ima probleme u upravljanju ključnim procesima u poduzeću.
- Loši pokazatelji radnog kapitala znače probleme u poslovanju, i u pravilu to znači da je RDG precijenjen, isto kao i kapital u bilanci. Dobar analitičar će to prepoznati tako da ušminkavanje rezultata neće pomoći.
- Možete si svake godine umanjiti osnovicu poreza na dobit ako otpise provedete ispravno.
- Pridržavate se računovodstvenih standarda, što je jako važno za ocjenu kredibiliteta vlasnika poduzeća i managementa. Iako možda na prvu ne vidite posljedice toga, one će biti vidljive kroz više kamatne stope i restriktivnije uvjete po pitanju kolaterala ili ugovornih klauzula kod kredita te kroz niže kreditne limite od strane dobavljača. Preskupa cijena ako mene pitate.
Moj konkretan savjet je – držite bilancu čistom, ide vam u prilog i više nego mislite.
No ako se bojite da će vam zbog nagomilanih otpisa kapital i rezerve u bilanci otići u minus – onda imate puno veći problem (goli opstanak).
________
Imaju li otpisi efekta na cash flow?
U trenutku otpisa ne, ali zato imaju u nekim drugim periodima.
Kada otpisi imaju efekta na cash flow, saznajte na edukaciji Cash flow analiza 07.03.2024. – prijave su u tijeku!
Primarno se bavimo slaganjem priče o poslovanju poduzeća temeljem analize cash flow reporta poduzeća.
Svi detalji na: https://creditanalyst.eu/edukacija-07-03-2024-cash-flow-analiza/
________
CreditAnalyst(.eu) – Improving your company’s cash flow.
Credit Risk Management • Cash Flow Controlling • Odnosi s bankama • Financijsko planiranje