3 najveće zablude kod izrade poslovnog plana za banke koje poduzećima umanjuju šansu za odobrenje kredita
8. ožujka 2023.[EDUKACIJA] 27.03.-28.03.2023 – FINANCIJSKI IZVJEŠTAJI I POKAZATELJI – KAKO IH ISPRAVNO POSLOŽITI, IZRAČUNATI I TUMAČITI?
10. ožujka 2023.Brojna poduzeća kvalitetu svojih kupaca najčešće ocjenjuju kroz praćenje naplate potraživanja.
Međutim, kašnjenje u plaćanju nije preventivna mjera!
Jednom kad kupac zakasni s plaćanjem, lako moguće da je već kasno za popravljanje štete. To je isto kao da dobijete liječničku dijagnozu nakon što godinama niste vodili računa o svom zdravlju. Signali ranog upozorenja su bili tu, no vjerojatno niste obraćali pažnju na njih.
Kakve troškove vam uzrokuje neplaćanje od strane kupaca?
1) Financijski gubici uslijed otpisa potraživanja
Lako moguće da svoj novac nećete nikad vidjeti. K tome još možda imate i trošak PDV-a koji ste morali platiti, a koji nikada nećete naplatiti.
Izračunajte koliki dodatni prihod trebate ostvariti samo da nadoknadite taj gubitak. To je vrlo jednostavno za izračunati putem svog gross margina, ili contribution margina ako imate razvijen kontroling. Tako npr. ako imate gross margin 20%, onda da bi nadoknadili EUR 100 tis. gubitka, trebate dodatno prodati čak EUR 500 tis.!
2) Troškovi – kamate, admin troškovi…
Zbog neplaćanja možda morate koristiti kreditne linije na koje trebate plaćati kamatu. Možda morate zatražiti kredit pa ćete platiti i naknadu za odobrenje kredita i imati dodatne troškove pravnika, procjene vrijednosti kolaterala, itd.
Ne smijemo zaboraviti ni interne admin troškove u vidu vođenja procesa naplate.
3) Gubitak realne vrijednosti
Ovdje mislimo na vremensku vrijednost novca. Nedavno je u planu restrukturiranja u okviru PSN-a jedna firma predložila plaćanje obveza kroz 15 godina, beskamatno.
Zanemarujući visoke stope inflacije s kojima se sada suočavamo, koliko bi uz recimo 3% godišnje inflacije vrijedilo to potraživanje?
20% manje!
Ne uzimajući u obzir rizik da ta firma može još koji put doći u probleme u tom periodu.
Najbolji način za sprječavanje problema je preventiva. U konkretnom slučaju to znači imati razvijenu strategiju praćenja signala ranog upozorenja.
Jedan od ključnih elemenata te strategije je provođenje redovite analize poslovanja svojih ključnih kupaca, koja će vam pomoći za svakoga od njih:
- znati koliki rizik preuzimate
- kreirati strategiju poslovanja – na koje se kupce fokusirati, koliko prometa s njima želite raditi, kreditni limiti, uvjeti plaćanja
U konačnici tako razumijete koliko je rizičan vaš poslovni model.
Da problemi ne zaobilaze ni najveće i najjače imali ste prilike vidjeti na domaćem tržištu proteklih 10-tak godina. A jučer je Moody’s srušio rejting Frigoglassa, vodećeg europskog proizvođača rashladne opreme za FMCG industriju, na limited default, jer vjerovnicima predstoji otpis dijela potraživanja.
A i dva domaća velika poduzeća koja su propala prošle godine imaju na listi vjerovnika respektabilne firme od kojih je nekima sada opstanak ugrožen zbog toga. Kao dobavljači ste najčešće neosigurani vjerovnici, a i da imate fizički kolateral u velikom broju slučajeva ne bi značilo puno.
Ima nas na tržištu koji smo u stanju isporučiti analizu poduzeća kvalitetno i brzo. Usluga možda nije najjeftinija, ali stavite u omjer par stotina eura po analizi i stotine tisuća ili milijune prometa s tim kupcima pa sami procijenite koliki je omjer troška (bolje rečeno – investicije) i koristi. Plus koliko morate više prodati samo da nadoknadite eventualni gubitak…