„If you don’t understand the cash flows, you don’t understand the business.“
23. travnja 2024.JEDNOSTAVAN NAČIN ZA BOLJU PREZENTACIJU BANKAMA I OSTVARENJE KONKRETNIH KORISTI
26. travnja 2024.Bill Gates je navodno svojedobno u Microsoftu inzistirao da novca na računu uvijek mora biti toliko da se pokrije 12 mjeseci poslovanja bez centa prihoda. Njegova vodilja je bila da prihod nikome nije zagarantiran, i svi koji vodimo nekakav biznis vidimo da njegovo razmišljanje stoji, posebice u projektno orijentiranim sektorima i malim i srednjim poduzećima.
Dovoljan je jedan krivi potez i ode sve.
Evo jedan aktualan primjer – firma je završila u blokadi jer vlasnik / CEO nije vodio računa o rezervi likvidnosti. A uopće nije trebalo biti tako, jer firma ima dobar poslovni model – jake klijente, radi dobar posao, cijenjena je u struci, marže su stabilne i cash flow zdrav.
U 2023. je došlo do klasičnog problema – timing mismatch oko naplate i plaćanja u okviru radnog kapitala. Ništa dramatično i ništa što se ne bi moglo riješiti iz rezerve likvidnosti, da nije…
…vlasnik počistio sav račun i isplatio si apsolutno sav raspoloživ cash.
Na računu je ostalo svega 522 €, a firma ima mjesečne operativne troškove od 440 tisuća € !!! Valjda je vlasnik mislio da će se račun ponovno napuniti kroz redovnu naplatu, ali do toga na kraju nije došlo željenom dinamikom. (Ovdje moram naglasiti da taj iznos isplate dobiti nije napravljen jednokratno na kraju godine, već su kroz godinu isplaćivane akontacije dobiti. Što znači da je vlasnik bio siguran da će godina ići jako dobro i da nije na radaru imao nikakav timing mismatch.)
I zato je za upravljanje biznisom FINANCIJSKO PLANIRANJE NEOPHODNO.
Svaki vlasnik koji si isplati dobit to vjerojatno radi da uloži novac negdje drugo – u nekretninu, novi auto, novi projekt, dionice, fondove, jahtu, što god. Mali broj njih si eto tek tako isplati dobit s poslovnog računa na privatni račun (i pritom još plati porez).
U ovoj situaciji sam gotovo siguran da će se firma izvući, ali to možda znači da vlasnik mora prodati neko svoje ulaganje da bi ubacio novac natrag u biznis i tako omogućio isplatu plaća, vraćanje kredita i svega ostalog. No mrlja na ugledu firme i vlasnika ostaje, kako u evidenciji blokade na FINA-i tako i u odnosima s dobavljačima i kreditorima.
Kolika rezerva likvidnosti je potrebna / dovoljna?
Nema univerzalne formule. Konkretna brojka ovisi o:
- stabilnosti poslovnog modela (ciklička industrija i projektni biznis vs nediskrecijska potražnja i recurring prihod)
- kvaliteti kupaca (uredni vs neuredni platiše)
- strukturi troškova (kontrolabilni vs nekontrolabilni i varijabilni vs fiksni)
- razini profitnih marži
- radnom kapitalu
- dospijeću kredita
- planu ulaganja
Ovu brojku možete SIGURNO znati samo ako planirate financije svog poduzeća.
________
Kurtovic Financial
- Financijske analize poduzeća (vašeg poduzeća, kupaca, dobavljača…)
- Investicijske studije i strukturiranje kredita
- Financijsko planiranje i analiza za mala i srednja poduzeća