PRIČA O BEZOBRAZNOM DOBAVLJAČU
9. travnja 2024.RADITE KAO PODIZVOĐAČ ILI ANGAŽIRATE IZVOĐAČA KOJI IMA PODIZVOĐAČE? Evo kako ste izloženi financijskom riziku
11. travnja 2024.Ne treba svakom poduzeću poslovni plan.
Barem ne onakav kakav rade velike kompanije ili kakav traže banke kod odobrenja kredita.
Međutim, svako poduzeće mora imati kreiranu mapu s jasnim pokazateljima:
- gdje je sada
- gdje želi biti
- kako će tamo doći
Pritom je manje važno zovemo li to nešto „plan“, „mapa“, „putokaz“… i u kojoj je formi to nešto – Excel tablice, ppt slajdovi, Word dokument… Važno je samo da se na tome kontinuirano radi i da se prate ključni elementi. Nekad su 1-2 stranice teksta i ažurirani Excel modeli sasvim dovoljno.
No da ne bi ovo zvučalo previše apstraktno, evo konkretnih primjera.
1) S malim proizvodnim poduzećem radim na financijskom planiranju.
Ono što smo napravili je:
+ Kratka ocjena postojećeg stanja da vidimo gdje smo sada, a koja se sastoji od analize povijesnog poslovanja i identifikacije ključnih drivera i rizika poslovanja.
+ Definirali gdje želimo biti. Ovo uključuje definiranje strateškog smjera i okvirni red veličina prihoda, dobiti, cash flowa, duga…koji su potrebni da bi poduzeće bilo zdravo i vlasnik ostvario zaradu.
Ovdje je najveći izazov to što se cilj neprestano mijenja, jer uostalom, poduzetništvo se sastoji od prepoznavanja i iskorištavanja prilika. I zato klasični poslovni plan za većinu malih poduzeća nema velikog smisla.
+ Financijski plan kako do cilja doći, uz praćenje rezultata na mjesečnoj bazi – RDGa, bilance i cash flowa + ključne pokazatelje (da, moguće je i za male firme to napraviti).
Poanta je da znamo u svakom trenutku što se događa, i sukladno tome radimo reforecasting svaki mjesec, nekada i dvaput mjesečno ako se nešto značajno promijeni. Kako vlasnik mora brzo odlučivati, izrađeni modeli nam omogućavaju gotovo instant kalkulacije efekata pojedinih odluka i scenarija.
2) Sa srednje velikim poduzećem radim ovo isto, samo je situacija nešto drugačija.
Ovo poduzeće ima jasnije strukture i procese pa jako velikih i naglih promjena u poslovnom modelu ne može biti. Poduzeće je već etablirano na tržištu i ima ograničenja od strane banaka koja ne omogućavaju radikalne promjene u kratkom roku.
No proces i alati su isti, samo je sve manje hektično. S druge strane, ipak je potrebnija nešto veća dubina analiza s obzirom na veličinu, a i radi se o neformalnoj grupi poduzeća što povećava kompleksnost planiranja.
________
I dalje su neke od najvećih boljki malih i srednjih poduzeća:
- ne znaju kakva je trenutna financijska situacija
- nisu sigurni kakav će efekt neka odluka imati na financije poduzeća
- iznenađenja u vidu propadanja kupaca, gubitka kupaca, dobivanja novih velikih projekata koji zahtijevaju ulaganja, itd.
- nisu sigurni kako posluju u kontekstu njihove industrije, jesu li dobri ili nisu
No nema potrebe za frustracijama i nesigurnostima. Alati i načini postoje, samo ih treba implementirati i disciplinirano koristiti.
Zato sam tu – da imate jasnoću gdje ste, gdje želite biti i kako do tamo doći.
________
Kurtovic Financial – Improving your company’s cash flow.