Common mistakes with financing through EU grants and 3 steps how to avoid them
13. travnja 2023.Ljekarne u Hrvatskoj – je li veličina važna za profitabilnost?
19. travnja 2023.Ostati bez novca je noćna mora za svakog poduzetnika ili managera (bilo CEO-a ili CFO-a).
Osjećaji koji tada preplave osobu su najčešće strah, panika, ljutnja, zbunjenost…pa čak i sram. To je osjećaj osobnog poraza, a razočaranje i sumnja u sebe su posebice snažni kada se zna da se to moglo izbjeći.
Ako firma ostane bez novca, znamo što to često znači – propast. U blažim verzijama to može značiti prodaja dijela poslovanja / imovine, financiranje po nepovoljnim uvjetima, gubitak vlasništva, itd.
Najbolji način za izbjegavanje takvih situacija je prevencija, koja se može postići adekvatnim planiranjem i praćenjem cash flowa.
**********
Evo jednog primjera koji na sreću nije završio tragično, jer je klijent na vrijeme „osjetio“ da nešto ne štima.
Jedno vrijeme je klijent živio u uvjerenju da mu biznis ide puno bolje nego inače, a to je zaključio temeljem stanja novca na računu firme.
Međutim, ono što nije na prvu primijetio je da su mu glavni driveri boljeg cash flowa bili:
- Financiranje projekta iz EU fondova, što nije operativni cash flow
- Operativni cash flow je i dalje bio pozitivan, ali na puno nižoj razini od one koju bi trebao imati
- Kontinuirano je podinvestirao, odnosno nije adekvatno obnavljao opremu čime mu je novac ostajao u firmi
Nijedan od tri gornja izvora nije dugoročno održiv. Tako je ta trenutačna ekstra likvidnost bila zavaravajuća, jer već iduće godine bi vjerojatno nastupili problemi kada bi odjednom bio potreban veći Capex, kada ne bi bilo priljeva od potpora i kada operativni cash flow padne zbog gubitka kompetitivnosti zbog podinvestiranja.
Kako se klijent više ne bi oslanjao na intuiciju, rješavanju problema smo pristupili kroz 3 koraka:
1) Detaljna analiza postojećeg stanja – uključujući kako se cash generira, gdje odlazi i koji su rizici za cash flow u narednim razdobljima.
2) Razvijanje strategije za upravljanje cash flowom – strategija uključuje one segmente koji imaju najveću težinu u stvaranju cash flowa. To mogu biti operativna profitabilnost, radni kapital, kreditna zaduženost, Capex plan…
3) Redovno planiranje i monitoring cash flowa – redovito planiranje i analiza odstupanja uz kontinuirano poboljšavanje procesa.
**********
Na planiranju i praćenju cash flowa zapinju i velike firme, kako ne bi onda i male – i to se može zahvaliti jednom velikom operativnom problemu – neažurnom knjigovodstvu.
Ako finalne rezultate poslovanja imate 9 mjeseci nakon završetka poslovne godine, potrebno je mijenjati procese i maksimalno skratiti taj period.
A kod malih je još gore to što nisu obavezni sastavljati cash flow izvještaj pa je upravljanje još teže, uz ionako generalni nedostatak internih financijskih kadrova.
**********
Razvijte svoju strategiju upravljanja cash flowom na vrijeme, dok su vremena još donekle dobra. Kasnije se sve svodi na vatrogasne mjere. Ako mislite da CreditAnalyst.eu može pomoći pri tome, javite se mailom na mario@creditanalyst.eu.
CreditAnalyst.eu helps CEOs and CFOs improve their company’s cash flow through advanced financial statements analyses.