⚡REZANJE TROŠKOVA⚡
11. ožujka 2025.[EDUKACIJA] 15.04.2025. – UPRAVLJANJE CASH FLOWOM I LIKVIDNOŠĆU
31. ožujka 2025.(korisno za bankare i financijaše u kompanijama)
Vidim da kompanije dobavljački faktoring evidentiraju kroz jedan od dva oblika:
1️⃣Kao obvezu prema dobavljačima
2️⃣Kao obvezu prema financijskim institucijama
1️⃣Oni koji evidentiraju obveze s osnove dobavljačkog faktoringa u okviru obveza prema dobavljačima, to u pravilu rade ispravnije s analitičkog gledišta. Radi se o kratkoročnom financiranju radnog kapitala, do kojeg u pravilu dolazi zato jer se želi ostvariti neki rabat ili produljiti rok plaćanja npr. s 30 na 60 dana u svrhu upravljanja radnim kapitalom. Banka dobavljaču plaća fakturu obično prije roka dospijeća (ili po dospijeću), dok istovremeno kupac plaća u nekom duljem roku, uz naknadu banci naravno.
❗Druga stvar je kad rok plaćanja banci prelazi 90 dana, onda to više nije „financiranje radnog kapitala“, već se radi o (prikrivenom) kreditnom zaduženju. Isto vrijedi i za kašnjenja dobavljačima u plaćanju duljima od 30 dana (dakle kad su stvarni dani plaćanja dulji od 90 dana).
🟰 U ovim slučajevima uvijek radim adjustment financijskog duga (povećavam ga za taj iznos duga iznad 90 dana), ali i korigiram cash flow u dijelu radnog kapitala (umanjujem za taj iznos) i novih kredita (uvećavam za taj iznos).
📄Tu se vodim najboljim praksama, konkretno S&P-a koji kaže:
„We typically view payments made by customers to financial intermediaries after 90 days as a form of borrowing and make adjustments to debt and operating cash flows accordingly.“
‼️Ako ovo ne bi napravili, podcijenili bismo zaduženost i precijenili operativni cash flow.
Drugim riječima, napravili bi krivu procjenu rizika, izvukli pogrešne zaključke, dobili pogrešan kreditni rejting, i moguće potpuno krivo strukturirali neku transakciju s klijentom, koja nas kasnije može koštati milijune. 📉
2️⃣Oni koji evidentiraju obveze s osnove dobavljačkog faktoringa u okviru obveza prema financijskim institucijama češće sami sebe penaliziraju. Pogoršavaju vlastite pokazatelje zaduženosti, koji su jedan od ključnih sastavnica rejting modela banaka.
⚠️ Sve ovo je možda bez potrebe.
Npr., ako banka plati vašem dobavljaču odmah po izdavanju fakture, a vi banci u okviru standardnih 60 dana, onda je to sličnije klasičnoj obvezi prema dobavljaču. Jer da banka nije uskočila s ranijim plaćanjem (npr. da dobijete rabat), platili bi dobavljaču redovno u dogovorenim rokovima.
✔️ Nema potrebe da se penalizirate. U svakom slučaju je bolje da to evidentirate pod obvezama prema dobavljačima.
✅Ako vam je važno razumjeti poslovanje klijenta, treba dobro procijeniti što je realno obveza prema dobavljačima, a što financijski dug.
✅Ako vam je dobavljački faktoring važan oblik financiranja, ne želite se penalizirati (ali nemojte ni muljati).
***
🎓 Nova edukacija 15.4. „Upravljanje cash flowom i likvidnošću“.
Minimum teorije, maksimum prakse‼️
Cijena po osobi EUR 300
Prijave na mario@kurtovicfinancial.com
