ZAŠTO ANALIZIRATI CASH FLOW?
4. ožujka 2025.U posljednjem broju Lidera je Antonija Knezevic obradila vrlo važnu temu rezanja troškova. U mnoštvu iskusnih sugovornika se našla i moja malenkost…pa, hvala na prilici Lider media i Antonija!
▶️ Kad u nekom poduzeću tema rezanja troškova postane aktualna, najčešće se radi o problemima s likvidnošću. Ne uvijek, ali često to tako bude, jer je u menadžerskoj i poduzetničkoj prirodi do zadnjeg trena vjerovati da će se nešto popraviti bez potrebe za ozbiljnom „operacijom“.
Ali je li rezanje troškova uvijek najbolje rješenje❓
Ovisi…
▶️ Podizanje prihoda, optimizacija radnog kapitala, smanjenje / zaustavljanje investicija, refinanciranje kredita, itd. su moguće strategije, a koja će biti najbolja (ili mix više njih) ovisi koliko vremena je na raspolaganju prije nego sve ode u nepovrat.
⚠️Neke mjere mogu imati i kontraefekt na likvidnost kao npr. podizanje prihoda, jer možda povlači za sobom ulaganje u radni kapital u situaciji kad novaca i onako nema…
▶️ Smanjenje troškova obično cilja na tri osnovne kategorije – smanjenje materijalnih troškova, smanjenje troškova rada i smanjenje ostalih troškova.
Ne znam koje je teže smanjivati od kojeg… 🤷♂️
▶️ Za smanjiti materijalne možda treba napraviti kompletan reshuffling nabave i proizvodnje (ili smanjiti kvalitetu proizvoda, što nije baš uvijek moguće i pametno).
Za smanjiti trošak rada treba sreće da se sve ne uruši i da ne odu najbolji kadrovi (u situaciji kad ih je ionako teško naći),.
A ostali troškovi…tu je pool mogućih mjera možda i najveći, ali često se dogodi da efekt i nije toliki koliki se misli. Na kraju ispadne da se može uštediti na uredskom materijalu i možda pokojem službenom putu… 😊 Obično to ne spašava firmu od propasti.
✅ Ključni parametar kojim se treba voditi prilikom donošenja odluke na čemu štedjeti a na čemu ne je utjecaj na financijske rezultate i tržišni položaj poduzeća. To znači da je brzina ključna, isto kao i to da poduzete mjere ne poremete percepciju poduzeća u očima njegovih najvažnijih dionika – kupaca, dobavljača i zaposlenika. Npr. kupci ne smiju osjetiti pad kvalitete proizvoda ili usluge, dobavljači ne smiju osjetiti kašnjenja u plaćanju jer to može dovesti do problema s dobavom, i postojećim i budućim zaposlenicima poduzeće treba ostati atraktivan poslodavac kako bi poduzeće uvijek imalo najkvalitetnije moguće radnike.
***
✅ Smanjenje troškova je samo jedna od strategija za upravljanje cash flowom i likvidnošću. Koje su ostale i koje biste vi primijenili da ste CFO, provježbajte na novoj edukaciji „Upravljanje cash flowom i likvidnošću“ koju ću održati 15.4. u Zagrebu.
Radionica će se temeljiti na konkretnom primjeru, gdje ćete:
✅slagati strategije i procijeniti financijski efekt svake od njih
✅izraditi financijske projekcije, i
✅sagledavati odluke iz različitih kuteva.
📨 Prijave na mario@kurtovicfinancial.com
💶 Cijena po osobi EUR 300 (svi ostali detalji ubrzo)
