PAZITE SE VALUACIJA PUTEM EBITDA MULTIPLI U CIKLIČKIM SEKTORIMA!
3. ožujka 2025.⚡REZANJE TROŠKOVA⚡
11. ožujka 2025.1️⃣Ako poduzeće u 3.mj isplati dobit, a u 6.mj traži kredit za radni kapital, za što se zapravo traži kredit? Za isplatu dobiti ili radni kapital?
2️⃣Ako poduzeće napravi Capex u 4.mj za koji nije imalo zatvorenu financijsku konstrukciju, a u 6.mj traži kredit za radni kapital, radi li se zapravo o prikrivenom financiranju Capexa ili stvarno fali za radni kapital?
3️⃣Ako poduzeće napravi share buyback i propadne u narednih 6 mjeseci, je li razlog za propast loš poslovni model ili upravo taj share buyback?
…
▶️ Analizirati cash flow je super zanimljivo i istovremeno puno teže nego analizirati RDG i bilancu. Tamo su vremenski periodi koji se analiziraju jasni, često su stvari razgraničene i možemo ih puno lakše staviti u kontekst.
Da ne spominjem kako se sve ovo iz RDG-a i bilance uopće ne može lako i direktno vidjeti.
▶️ Kod cash flowa je sve puno fluidnije, miješaju se periodi i time uzročno-posljedične veze. Često i jedna veća, značajnija transakcija može imati veliki efekt na priču koja se konstruira u analizi. Nekada se efekti transakcije protežu i kroz više perioda.
✅ I upravo u tome leži ključ tumačenja cash flowa – potrebno je čitati između redaka i povezivati uzroke i posljedice, i eliminirati šumove.
Evo mogućih solucija na gornje (btw stvarne) primjere:
1️⃣Najčešće se radi upravo o kreditu za isplatu dobiti. Krediti za radni kapital mogu svašta progutati i ovdje jako ovisi o bankaru kako će priču shvatiti i kako će je interno u banci prezentirati (na štetu ili u korist klijenta). Da je raspon bio veći, npr. isplata dobiti u 2.mj a kredit za radni kapital u 11.mj, onda je veza između ta dva događaja puno slabija (teže se krpati 9 mj, nego 3 mj)
2️⃣Najčešće krpanje odluke „rješavat ćemo u hodu“. Ili je možda u startu krivo procijenjena potreba za radnim kapitalom koji ide nakon investicije.
3️⃣ Ovaj primjer je prije nekog vremena bio u SAD-u. Problem je bio poslovni model, a share buyback ga je samo gurnuo preko ruba. Isto što je pandemija bila za mnoge…
Upravo radim na jednom primjeru gdje menadžment kompanije ističe prosječnu operativnu dobit od 600 (u njihovim glavama je to cash flow). S druge strane, biznis je ovisno o korištenoj cash flow metrici, stvarao prosječno 400, 700 ili 800.
Koja je realna brojka❓
To ću prvo otkriti klijentu. 😊
*****
✅ Ako nemate ustrojeno praćenje cash flowa na redovnoj razini, apeliram da to napravite što prije, progledat ćete pored zdravih očiju. 😊 Sve postaje jasnije kad se financijska priča zaokruži s cash flowom.
📲 📨Ako vam u tome treba pomoć, javite se da vidimo kakav bi koncept najbolje odgovarao vašim potrebama.