EBITDA PO SEGMENTU – KVALITETNA METRIKA ILI TOTALNI BS?
3. ožujka 2025.ZAŠTO ANALIZIRATI CASH FLOW?
4. ožujka 2025.Gledam prije nekog vremena jedan slučaj valuacije u cikličkom sektoru, gdje je osnovna valuacijska metoda bila putem EV/EBITDA multiple.
⚠️ I dok je ova metoda uobičajena u valuacijama, pa i u cikličkim sektorima, ne možemo je koristiti bez kritičkog promišljanja.
Dvije su osnove komponente procjene vrijednosti kod ove metode:
1️⃣ EBITDA
2️⃣ Multipla
I dok drugu možemo uprosječiti temeljem brojnih transkacija, problem je naravno u prvoj komponenti…
❌ I tako gledam taj case i vidim sljedeće – ogroman rast prihoda u zadnjoj godini. Naravno, to je povuklo i EBITDA-u prema gore. I sad ispada kao da taj biznis radi čuda po pitanju profitabilnosti, a dva su ključna pitanja:
1️⃣ Je li taj rast u zadnjoj godini održiv i realan?
2️⃣ Je li ta nova razina prihoda dugoročno održiva s obzirom da se radi o cikličnom sektoru?
🟰 Evo kako prepoznati da je zadnja godina moguće / vjerojatno nerealno prikazana:
✅ Poduzeće ima visok rast prihoda i EBITDA-e, ali u operativnom cash flowu nema značajnijeg pomaka na bolje. Zapravo, moguće je da je efekt negativan. Dodatno, ako je značajan rast potraživanja od kupaca (negativan iznos u cash flowu) do te mjere da je povećanje potraživanja veće od rasta prihoda, moguće je da su u 12. mjesecu izdavane fakture koje bi realno trebale biti izdane u sljedećoj godini.
Da, ali kako bi onda EBITDA bila toliko viša…
I onda ovakve „akcije“ imaju kaskadni efekt na cijelu valuaciju. Ako se EBITDA digne za npr. 30% više u odnosu na realnu, naravno da će i korištenje niže multiple dovesti do željene valuacije.
❗Nije ovako nešto slučaj samo kod namjere podizanja cijene dionice, već i kod IPO-a te traženja kredita u banci. Iako kredit u banci u domaćim slučajevima ne ovisi toliko o valuaciji firmi, u EIB-u me šef svaki put pitao kakve su valuacije konkretne firme ili peer grupe, što je posebno važno za procjenu recoverya u slučaju defaulta.