KAKO DATUM ZAVRŠETKA POSLOVNE GODINE UTJEČE NA FINANCIJSKE REZULTATE I KREDITNI REJTING PODUZEĆA?
24. veljače 2025.PAZITE SE VALUACIJA PUTEM EBITDA MULTIPLI U CIKLIČKIM SEKTORIMA!
3. ožujka 2025.Brojne kompanije u okviru svojih izvještaja moraju objaviti rezultate poslovanja po poslovnim segmentima. O čemu ovisi hoće li ti prikazani podaci biti smisleni ili totalni BS?
✔️ O limitiranosti EBITDA-e sam pisao već puno puta, tako da na to nećemo trošiti vrijeme.
❓Ali čak i kad bi EBITDA bila dobra metrika za ono što nam treba, kakvu EBITDA-u po segmentu točno gledamo?
▶️Ovdje jako puno ovisi kakva je korporativna struktura poduzeća.
Npr. kod većih grupa često imamo jasno razdvojene podružnice koje posluju samo u jednom segmentu. Onda je relativno lako izračunati profitabilnost segmenata bez da izmišljamo toplu vodu. Iako nije sve baš tako jednostavno…
❓ Što je s podružnicama koje ne pripadaju nijednom segmentu? Ili holding društvom? Ako je sve ono što ne spada u osnovne segmente stavljeno pod „ostalo“, priča još može proći. Ali što ako nema tog „ostalog“? Gdje su ti prihodi i troškovi završili i po kojoj logici? O čijoj procjeni to ovisi?
❌ Daleko gora je situacija kad imamo jedno poduzeće koje posluje u više segmenata, ali bez podružnica, tj. sve je pod istom kapom. Kako se tu izračuna EBITDA po segmentu?
▶️ Upravo ti podaci mogu biti totalni BS.
Što se događa u praksi❓
❌ Kako se troškovi npr. odjela računovodstva raspodijele na segmente? Prema broju zaposlenih? Prema prometu segmenta? Prema broju kvadrata prostora koji svaki segment koristi? Prema broju izdanih ili primljenih računa pojedinog segmenta? Koji god kriterij odabrali, izgledno je da će ispasti krivo.
❌ Što s je plaćama top managementa? Najam upravne zgrade? Održavanje poslovnih prostora? Najmovi skladišta koje koriste svi segmenti? Troškovi osiguranja službenih vozila? Troškovi donacija, platnog prometa, bonusa za radne rezultate kolegama u nabavi?
Ovakvih primjera ima milijun i svi završe u nekakvoj EBITDA-i koja na kraju nema nikakvog smisla jer je metodološki pogrešna.
✅ Profitabilnost po segmentu ima smisla računati samo do određene razine profitne kontribucije, dok je EBITDA sasvim nešto drugo i treba je koristiti s oprezom.