FINANCIAL COVENANTS – KAKO UGOVORIMA O KREDITU ZAKOMPLICIRATI UPRAVLJANJE PODUZEĆEM
21. veljače 2025.EBITDA PO SEGMENTU – KVALITETNA METRIKA ILI TOTALNI BS?
3. ožujka 2025.▶️ Većina hrvatskih poduzeća ima kraj poslovne godine 31.12., koji je jednak kraju kalendarske godine.
‼️No u inozemstvu je odstupanje poslovne godine od kalendarske daleko češće nego kod nas.
Kako trenutno radim na jednoj sektorskoj analizi u koju je uključena analiza 15-tak što domaćih što stranih kompanija, kod stranih primjećujem puno više odstupanja od kalendarske godine.
Kakav je efekt različite poslovne od kalendarske godine na financijske izvještaje poduzeća❓
Interesantno, efekta na RDG i cash flow praktički nema, jer oni uvijek obuhvaćaju period od 12 mjeseci. Bilo to 1-12, 4-3, 10-9, sasvim je nevažno, 12 mjeseci je 12 mjeseci.
▶️Odabir datuma ima efekt na bilancu, i to na stanje 1️⃣ radnog kapitala, 2️⃣ casha i 3️⃣ kreditne zaduženosti.
▶️Efekt na ova 3 segmenta ima posljedicu na razne pokazatelje koje banke i svi ostali u procesu promatraju – od novčanog ciklusa (dani zaliha, dani naplate, dani plaćanja dobavljača), likvidnosti (cash u odnosu na ST debt), tako i na zaduženost (Debt / EBITDA ili cash flow metrike).
‼️Interesantno, ali u velikom broju banaka nisam vidio da se kreditni rejting prilagođava sukladno ovim efektima. Baš analiziram primjer jedne velike globalne kompanije koja je bankrotirala, a na posljednji izvještaj godinu prije bankrota je imala rekordnu razinu casha i na prvu su pokazatelji likvidnosti bili dobri. Ali postoji jedan dio koji mnogi zanemaruju – intra-year working capital…
Gdje bi promjena poslovne godine imala smisla❓
▶️ Praktički u svim industrijama u kojima postoji specifičan ciklus ili neki period u kojem rezultati izgledaju najbolje. Da biste mogli procijeniti postoji li takav specifičan period i kod vas, trebate imati financijske rezultate na mjesečnoj razini.
Većini je vjerojatno najpoznatije da u trgovini odjećom kraj godine često bude 28./29.02., taman kad se trgovine riješe zaliha i kad je stanje casha najviše, a kredita najniže.
Isto tako u turizmu mnoge kompanije odabiru 30.09. kao kraj poslovne godine iz razloga što im je stanje casha tada najviše.
🤷♂️ Čudi me da više poduzeća nije prilagodilo kraj poslovne godine specifičnostima svog poslovanja. Prva godina (godina prijelaza na novi sustav) je malo kompliciranija, ali se dugoročno može isplatiti.
Pogotovo jer se banke kod nas kod izračuna kreditnog rejtinga fokusiraju na zadnju godinu, često bez prilagodbe rejtinga za intra-year working capital efekte i sve što oni sa sobom nose.