NA ŠTO TREBA PAZITI KOD ANALIZE FIRMI NAKON PROVEDENE AKVIZICIJE
28. travnja 2025.MILIJUNSKI KREDITI BEZ POSLOVNOG PLANA?
23. svibnja 2025.U nekim industrijama se pad već događa, ali se o tome previše ne priča. 📉
Prvenstveno se radi o proizvođačima – upravo onima koji našoj ekonomiji s aspekta izvoza i stvaranja vrijednosti najviše znače.
▶️ Nedavno sam za klijenta analizirao rezultate 11 glavnih igrača u njegovoj industriji, od kojih je čak 7 imalo pad fundamentalnog cash flowa.
I tu ne pričamo o padu od 5% ili 10%, nego je minimalan pad iznosio 55%‼️ Tri su čak završila i u minusu…
↪️ Da bi pokrpali te minuse, jedan dio njih će morati ili značajno rezati troškove (ako nema naznaka oporavka u srednjem roku) ili uzeti nove kredite da premosti taj period manjka cash flowa iz poslovanja.
Međutim, čini se da je upravo proizvođačima u našoj ekonomiji najteže doći do kredita.
Iz mog iskustva, tri su ključna problema:
1️⃣Volatilne cijene inputa
Većina proizvodnje ovisi o cijeni neke burzovne robe, koje su u pravilu volatilne. Domaći proizvođači teže mogu prevaliti porast cijene na kupce nego što to mogu jači i veći globalni igrači. Osim toga, i poslovni model im je manje fleksibilan nego kod globalne konkurencije.
2️⃣Globalno tržište
Čim nešto proizvodite, konkurenti su vam automatski po cijelom svijetu. Uvoz je kod nas popularan i isplativ, što znači da ste automatski izloženi globalnoj konkurenciji, nerijetko multinacionalkama koje ostvaruju ekonomiju obujma i imaju jak brend. Domaći igrači su u pravilu mali i rijetko mogu značajnije utjecati i na domaće tržište, a kamoli globalno. Market share se teško stječe, a lako gubi.
Ova dva razloga gore rezultiraju volatilnim cash flowom. A volatilan cash flow bankari baš i ne vole…
3️⃣Kolateral
Kod proizvođača često ograničene kvalitete, jer kome ćete i po kojoj cijeni prodati npr. specijaliziranu tvornicu koja je propala jer biznis nije bio održiv? Pogotovo u recesijskim vremenima prodaja ide teško.
***
Dok sam radio u EIB-u, uglavnom sam radio na kreditiranju proizvođača. Proizvodnja nije bila zakinuta ni na koji način, dapače, prevladavala je svijest o važnosti proizvodnje za europsku ekonomiju.
Interesantno, jako malo smo kreditirali turizam i trgovinu…Zaključke iz toga izvucite sami.
***
🟦🟧Ubrzo krećemo s nešto drugačijom formom newslettera „Upravljanje financijama“. Ne propustite steći konkretna stručna znanja prijavom na:
https://lnkd.in/dcZcaxx5