ZAŠTO JE VAŽNO DA VAŠI POSLOVNI PARTNERI OSTVARUJU SOLIDAN POVRAT NA KAPITAL?
1. kolovoza 2024.PRIMJER ČESTE GREŠKE U RAČUNOVODSTVU PROIZVODNJE
19. kolovoza 2024.Moj defaultni model za analizu financijskih izvještaja poduzeća ima sveukupno 150 pokazatelja.
Kad sam u ulozi kreditnog analitičara ili kad s klijentima radim na pribavljanju financiranja bankarskim kreditima, stavljam se u cipele bankara / kreditora i koristim one koji njih najviše zanimaju. Ovdje će naglasak biti najviše na cash flowu, zaduženosti i likvidnosti.
S druge strane, kad radim s klijentima na uspostavljanju sustava financijskog izvještavanja, planiranja i analize i na redovnim mjesečnim analizama, koristim puno širi spektar pokazatelja kako bismo dobili višedimenzionalni pogled na financijsko stanje. Naglasak će biti na onim područjima koji su za klijenta ključni.
U tom slučaju kreiram i nove pokazatelje koji se naslanjaju na operativne podatke klijenta, koji se ne mogu naći u financijskim izvještajima (npr. one vezane uz prodajni volumen, broj radnih sati, količinu utrošenog materijala, itd.).
Koje ću pokazatelje koristiti ovisi o više faktora, npr.
- Industrija u kojoj poduzeće posluje
- Poslovni model poduzeća
- Capital-intensiveness ili working-capital-intensiveness
- Razina financijske zaduženosti
- Kapitalna struktura
- Vlasništvo
- …
Financijske pokazatelje koje koristim dijelim u više kategorija, i to:
- Aktivnost (vezani uz analizu prihoda)
- Profitabilnost
- Povrati
- Radni kapital
- Efikasnost imovine i reinvestiranje
- Efikasnost operacija
- Cash flow
- Zaduženost
- Kapitalna struktura
- Financijska politika
- Likvidnost
- Collateral coverage
- Custom-made pokazatelji
U svim kategorijama koristim „adjusted“ pokazatelje, odnosno one koji su prilagođeni za klijentove specifičnosti i pročišćeni od računovodstvenih anomalija (za one koji su bili na edukacijama gdje smo pokrivali adjustmente se vjerojatno sjećaju svih adjustmenta duga, cash flowa, EBITDA-e i casha).
Nema univerzalnog broja pokazatelja koje je potrebno pratiti – nekada i njih 10 može biti dovoljno, a nekada je i 30 premalo. Poanta je da se analiza poslovanja pokrije sa svih strana i da se pokazatelji koriste kao signali ranog upozorenja i metrike pomoću kojih se može unaprijediti poslovanje.
Neovisno o veličini poduzeća, svako poduzeće treba imati sustav kojim prati performanse poslovanja. Kako inače znati jeste li na pravom putu?
____
Klijenti se ponekad prepadnu kompleksnosti mojih modela, brojnih kratica i korištenih metrika. No svaka brojka ima svoju svrhu u određenom kontekstu i nije svaka jednako važna u svakom trenutku. Upravo kako sam naveo gore, sve to nam je potrebno da bi imali kompletnu sliku.
Javite se ako želite uvesti sustav financijskog izvještavanja i analize kojim možete:
- pratiti rezultate poslovanja na sveobuhvatnoj razini
- uspostaviti smislene KPIeve za ključne kadrove
- proširiti svoja znanja iz područja financija