ZAŠTO JE TEŠKO FINANCIRATI GRAĐEVINSKA PODUZEĆA?
9. prosinca 2024.PAZITE SE ZOMBI KOMPANIJA!
7. siječnja 2025.U većini slučajeva mi je FOCF (Free Operating Cash Flow) najkorisnija cash flow metrika. Tu su i njene razne varijacije sa ili bez pojedinog elementa, ali na kraju priče svako poduzeće mora kroz vrijeme stvarati pozitivan FOCF kako bi preživjelo, uredno vraćalo kredite i imalo sredstava za isplatu dobiti vlasnicima.
FOCF reflektira upravo ta 4 ključna cash flow drivera svakog poduzeća:
1) Operativna profitabilnost
Možemo je praktički iskazati kroz EBITDA, onu održivu i realnu. Ona je osnova zdravog FOCF-a, jer ne možete dugo pokrivati gubitke na EBITDA razini iz ostalih stavaka (npr. kroz otpuštanje radnog kapitala ili odgađanje investicijskog održavanja).
EBITDA govori puno toga, od toga kakav je tržišni položaj poduzeća, kakva je strategija i kako se upravlja fiksnim troškovima.
Zabluda je i da EBITDA uvijek mora biti iznadprosječna da bi poduzeće bilo snažno. Može imati i nižu maržu, ali mora zato imati brutalan volumen…koji je u HR praktički nemoguće imati pa ne preporučam tu strategiju.
2) Kamate i porezi
Realni izdaci, koje ako ne platite znate što slijedi. EBITDA ih ne uključuje pa odatle i jedna od njenih manjkavosti. S optimizacijom poreza se možete igrati samo neko vrijeme, dok s kamatama nema šale, pogotovo kod više zaduženosti svaki bazni bod znači puno.
3) Radni kapital
Kretanja u radnom kapitalu čine osnovne procese u poduzeću (sjetite se priča o radnom kapitalu iz newslettera) i radni kapital može imati i negativan i pozitivan efekt na FOCF. Upravo je radni kapital čest razlog zašto ima dobiti a nema novca, i zašto ima novca kada nema dobiti. No radni kapital možete iscrpiti samo toliko, kad biznis raste treba ga financirati.
4) Investicijsko održavanje
Većina firmi ima neku ključnu imovinu koju treba održavati. Ako se imovina ne održava, pati konkurentnost poslovanja, jer zbog neodržavanja netko negdje radi nešto brže, kvalitetnije ili jeftinije. Pretpostavljam da malo tko danas ima mobitel star 10 godina…
*****
U praksi se, kako na strani poduzeća tako i banaka, prevelika pažnja posvećuje broju 1, dok ostale stavke padnu u drugi plan.
I dok je EBITDA osnova za kvalitetan cash flow jer suštinski ukazuje na unit economics svakog poduzeća, tri preostale stavke znaju pojesti jako puno casha.
Baš smo na prošloj edukaciji imali primjer turističke kompanije čija je EBITDA marža cca 30% i smatra se visokom, ali na FOCF razini smo došli do nule u povijesnim rezultatima, i minusa u projekcijama.
Ako niste sigurni gdje novac ide u vašem poduzeću ili kod vaših ključnih kupaca i dobavljača, javite se da vidimo, moguće je da ćete se iznenaditi (i to ne pozitivno).
____
Za edukativni sadržaj iz upravljanja financijama i financijske analize, prijavite se na newsletter:
https://preview.mailerlite.io/preview/1049689/sites/128740058336331313/upravljanjefinancijama