4 CASH FLOW DRIVERA (GOTOVO) SVAKOG PODUZEĆA
14. prosinca 2024.KAKO VODITI BIZNIS I PLANIRATI RAST AKO SU VAM NAJVEĆI KUPCI GUBITAŠI?
14. siječnja 2025.U zadnje vrijeme u svom radu sve više nailazim na zombi kompanije. To su one kompanije koje generiraju casha taman toliko da prežive, ali dugoročno teško da imaju budućnost bez nekih većih ustupaka od strane kreditora (čitaj: otpis dugova).
Zombi kompanije su najčešće visoko zadužene, s FOCF-om od 0 ili simbolično pozitivnim iznosom, i tržišno bez neke perspektive za veći iskorak. Dugovi se ne mogu otplaćivati, stalno se nešto treba refinancirati (bez jasne ideje kad će se dugovi početi vraćati), nema ulaganja u R&D…
Restrukturiranje je neizbježno, ali hej, odakle će se platiti to restrukturiranje kad se ne stvara cash? I ima li dobrovoljaca za otpis dugova?
Sve više nailazim i na prikrivene zombije, a oni su još opasniji jer je malo tko njih svjestan. To su oni koji dobivaju podršku iz nekih izvora tipa vlasnik, EU fondovi i banke, prvenstveno na konto nekog Capexa koji nikako da poluči rezultate. Na prvu situacija često i ne izgleda loše, no očekivanja ostvarenja cash flowa se kontinuirano odgađaju za neka buduća vremena.
Vidim sve više primjera i gdje su se banke dobrano uvalile. Ono što je na prvu bio problem klijenta, sad je postalo njihov problem.
Često se zapitam što banke zapravo financiraju. Kad pogledamo bilancu, često je to vrlo lako utvrditi, i kod zombi kompanija to obično ispadne nekakvo financiranje radnog kapitala. Međutim, kad pogledamo iz cash flow perspektive, tu se onda nađe svega. Od financiranja isplata dobiti pa do minusa iz operativnog poslovanja koje se prikriva kroz radni kapital ili Capex.
Baš smo na zadnjoj edukaciji Strukturiranje kredita vidjeli nekoliko takvih primjera. I onda banka ne može van bez da defaultira klijenta, a nikome se to baš i ne da, pa onda ide vječni rollover kreditnih obaveza dok imovina i biznis propadaju. Pitanje je do kada?
Rijetko koja kompanija postane zombi preko noći, obično je to proces od nekoliko godina. Zato je ključno to prepoznati na vrijeme kako zombi kompanija ne bi postala vaš problem.
Pazite s kim radite i koga financirate, da ne postanete ekonomski vlasnik poduzeća s 0% ili max 3% zarade od kamate.
Ako sumnjate da se i u vašem portfelju kriju zombi kompanije ili da je vaše poduzeće zombi kompanija, javite da vidimo ima li tu života ili ne. 😊
____
Za edukativni sadržaj iz upravljanja financijama i financijske analize, prijavite se na newsletter:
https://preview.mailerlite.io/preview/1049689/sites/128740058336331313/upravljanjefinancijama