ŠTO SVE UTJEČE NA OCJENU VISINE MARŽI TRGOVACA?
1. veljače 2025.ANALIZA CASH FLOWA NA ISPRAVNOJ BAZI
7. veljače 2025.▶️ Što je EBITDA sve više rasla, to je raskorak u odnosu na operativni cash flow bio sve veći.‼️
To je bila situacija kod jednog od mojih klijenata u 2024. (vidi sliku niže )
I dok je u prvom kvartalu kumulativni operativni cash flow bio viši od EBITDA-e (EBITDA je čak bila i negativna), prema kraju godine se trend preokrenuo i operativni cash flow je počeo sve više zaostajati.
Zašto se ovo dogodilo❓
▶️ Prvi kvartal je u poslovanju ovog klijenta inače slab i ostvareni prihodi nisu dostatni za pokriće operativnih troškova. Međutim, klijent tada naplaćuje ono što je prodao u zadnjem kvartalu godine prije, i odatle dolazi novac.
Kako su mjeseci prolazili, tako je ugovarano sve više profitabilnih poslova i EBITDA je imala snažan rast. Međutim, cash nije dolazio istim tempom, jer su rokovi plaćanja za realizaciju iz zadnjeg kvartala u idućoj godini. Drugim riječima, trebalo je uložiti u radni kapital.
▶️ Da je klijent pratio samo EBITDA-u (ili općenito profitabilnost), živio bi u iluziji kako ima ili kako će imati više novca na kraju godine nego je to realno. To može povući za sobom neke odluke koje se naknadno mogu ispostaviti kao loše.
‼️Pričamo o razlici od 400 tis. € na kraju godine između EBITDA-e i operativnog cash flowa!
Gdje može nastati problem❓
➡️ Problem može nastati ukoliko se ta potraživanja iz zadnjeg kvartala ne naplate u planiranoj dinamici ili se uopće ne naplate.
➡️ Također, problem u ovoj situaciji može nastati ako poduzeće nema dovoljnu rezervu likvidnosti ili pristup bankarskim kreditnim linijama da bi financiralo ulaganja u radni kapital.
Srećom, moj klijent je imao dovoljnu rezervu likvidnosti pa to nije bio problem. Međutim, korištenje likvidnosti je već isplanirano i svaki poremećaj može dovesti do potrebe za realokacijom sredstava.
☑️ Pozitivna i rastuća EBITDA je samo prvi korak u poboljšanju likvidnosti. No puno je tu još faktora koji utječu na to hoće li poduzeće imati dovoljno casha za podmirenje svih obveza, isplatu dobiti, itd.
*****
U praksi se najčešće susrećem s ove dvije situacije:
❌ Uopće se ne prate financijski rezultati poduzeća na redovnoj bazi
❌ Prati se samo profitabilnost do neke razine
Treća opcija bi bila da se prati cjelokupna slika, no to je u segmentu manjih i srednjih poduzeća prava rijetkost.
✅ Imanje cjelokupne je financijskih rezultata je važan dio upravljanja cash flowom i likvidnošću.
Ako vas interesira imati takav cjelokupan model s kojim ćete ne samo znati kako stojite, nego i uz minimalne inpute znati kuda idete, javite se da vidimo što možemo napraviti da odluke o upravljanju donosite sa sigurnošću.
