ANALIZA CASH FLOWA NA ISPRAVNOJ BAZI
7. veljače 2025.PRO-FORMA KONSOLIDACIJA NA RAZINI FIZIČKE OSOBE
18. veljače 2025.Nakon možda i tisuću analiziranih i napisanih poslovnih planova i kreditnih prijedloga u bankama, mogu reći da je jedan od najvažnijih dijelova business plana / kreditnog prijedloga:
🟰 Rizici i mitiganti
▶️ To je dio koji sumira sve ključno iz cijele priče koja je napisana.
➕ Dio s rizicima i mitigantima govori daleko više od samih rizika i mitiganata.
Govori nam je li autor uopće razumio ključne rizike poslovanja i zna li kako mitigirati te rizike (ako je to moguće).
Ako se ne navedu ključni rizici, to znači da autor / predlagatelj nije razumio biznis i/ili transakciju. Ili još gore – nešto skriva i ide na onu „ako prođe – prođe“.
❗Rizika ima svakakvih, i nije poanta da se navodi i najmanja sitnica. Ali ključnih 4-5 rizika se jednostavno ne smije propustiti.
▶️ Što se mitiganata tiče, ako ih realno nema – treba to navesti. Ako ih ima, treba ih pokušati kvantificirati (ako je moguće) i moraju biti jasna poveznica na rizike.
Npr. ne može za visok rizik likvidnosti mitigant biti dobro upravljanje radnim kapitalom. Ako je likvidnost kritična i uz dobro upravljanje radnim kapitalom, onda to neće riješiti problem kad ponestane casha.
Neke rizike nije moguće mitigirati u potpunosti, no to onda treba biti i jasno objašnjeno. Nitko ne očekuje da mali proizvođač s nepostojećom pregovaračkom moći može samostalno utjecati na tržište.
Svaki:
🔸CEO i CFO u poduzeću
🔸bankar koji sastavlja kreditni prijedlog
🔸credit risk manager u banci
🔸financijski savjetnik klijenata
bi trebao imati jasan pregled i razumijevanje svih ključnih rizika i mitiganata svog biznisa, konkretne investicije ili kreditnog prijedloga.