PRIMJER VAŽNOSTI DETALJNIJE ANALIZE POSLOVANJA KUPACA
22. kolovoza 2024.KAKO VLASNIŠTVO PRIVATE EQUITY FONDOVA UTJEČE NA RIZIČNOST PODUZEĆA
31. kolovoza 2024.„Koja svrha financijskih projekcija kad ionako ne možemo predvidjeti budućnost?“
I sâm sam kao analitičar bio u napasti x puta da financijske projekcije ocijenim besmislenima, zadnji put je to bilo kad je izbila pandemija.
Ali s vremenskim odmakom sam itekako vidio korist od financijskih projekcija u vrijeme pandemije, ma koliko god se to tada činilo besmisleno.
Kad dođe do bilo kojeg nepovoljnog događaja, nepoznavanje financijskih efekata tog događaja na poslovanje može biti kobno. Ako nemate uvid koliko vremena imate prije nego nestane novca ili što možete napraviti po tom pitanju, kako voditi biznis?
Kad imate izgrađen sustav financijskog praćenja i planiranja, puno je lakše napraviti simulacije što ako bude ovako, što ako bude onako…Izgrađen sustav omogućava brzu prilagodbu novim situacijama i kvalitetnije donošenje odluka, jer vidite više verzija budućnosti.
Banke vas ionako traže projekcije poslovanja, pa ako u takvom nekom nepovoljnom scenariju sve morate raditi ispočetka, i nije baš neka sreća. Isto vrijedi i za nova financiranja kad je sve dobro, kad nema problema, dovoljno je samo upakirati to što već imate, i zahtjev prema banci može ići rekordno brzo.
Primjer iz prakse:
1) S klijentom sam prvo prošao kroz strateški položaj poduzeća i ciljeve koji se žele postići. Analizirali smo value chain – utvrdili kritične kupce, dobavljače, konkurente i rizike povezane s njima.
2) Detaljno smo prošli kroz povijesne financijske rezultate kako bi vidjeli kakvo je aktualno stanje i postoje li neki gorući problemi koje treba riješiti.
3) Napravili smo Long-Term Plan za narednih 5 godina uzimajući u obzir ciljeve koji se žele postići. Projekcije smo napravili prema nekoliko scenarija kako bi vidjeli što ako se nešto dogodi ili ne dogodi, koliki je manevarski prostor i koja su potencijalna rješenja problema.
4) Temeljem dugoročnih projekcija trenutno pripremamo dokument za pribavljanje bankarskog financiranja. Proces ide puno brže, jer sve podloge već imamo, samo ih treba „prevesti“ u materijal koji je prikladan za banke.
5) Paralelno gradimo i sustav detaljnog financijskog praćenja i planiranja na mjesečnoj razini, po svakom kontu i mjestu troška, naravno, s povećanim fokusom na cash flow. Konstrukt je malo kompliciraniji zbog više firmi koje i međusobno trguju. Prvi put ćemo ove godine imati i konkretan budžet za cijelu grupu.
Praktički postavljamo cijeli controlling sustav (zovem ga Finance 360 model) – pokrivamo strateški, operativni i financijski aspekt poslovanja, kako bi u svakom trenu znali gdje smo bili, gdje smo sada i gdje idemo. I naravno – kako idemo tamo gdje idemo.
Tako da:
Keep calm and do your financial planning. 😊
____
Ako vas zanima uvođenje sustava sveobuhvatnog praćenja i planiranja prilagođen specifičnostima vašeg poduzeća, sada je vrijeme kako bi se stigao pripremiti budžet za iduću godinu.
Prijava na newsletter:
https://preview.mailerlite.io/preview/1049689/sites/128740058336331313/upravljanjefinancijama